Poligon szkoleniowo – kondycyjny w Zarzeczu

W dniach 15 – 17 maja uczniowie klas policyjnych II a i II b szkolili się w Szkolnym Ośrodku Młodzieżowym w Zarzeczu koło Żywca. Przeszli szkolenie z zakresu daktyloskopii, samoobrony oraz taktyk i technik interwencji z wykorzystaniem terenu. Nie obyło się oczywiście bez musztry plutonu, zajęć rekreacyjno – sportowych na terenie obiektu, zaprawy porannej, zdobycia Koziej Góry w Beskidach, a także ogniska z pieczeniem kiełbasek. Mimo bardzo wymagających zajęć uczniowie wykazali się hartem ducha i ogromnym zaangażowaniem. Szczególne podziękowania należą się instruktorom ze Szkoły Przetrwania pod wodzą Pana Pawła Żyglińskiego. Wyjazd oceniamy jako wyjątkowo udany.


Obchody Dnia Strażaka
Pododdział Klasy I Pożarniczej, wraz pocztem Sztandarowym III LO, z wielką Dumą i satysfakcją uczestniczył w uroczystej zbiórce z okazji Dnia Strażaka, godnie reprezentując klasy pożarnicze naszego LO. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych z Wicemarszałkiem sejmu, Panem Włodzimierzem Czarzastym, władze miasta z Panem prezydentem Marcinem Bazylakiem, przedstawiciele PSP z Komendantem Wojewódzkim na czele, Jednostki OSP i Młodzieżowe drużyny Pożarnicze. W trakcie uroczystości, funkcjonariuszom i druhom przyznano wiele odznaczeń, nagród i dyplomów a strażakom zawodowym nadano wyższe stopnie służbowe. Wato podkreślić, iż Odznaką „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza” odznaczeni zostali nasi uczniowie kolejno: Srebrną, Kamila Bienias oraz Brązową, Bartosz Sadowski. Oboje przynależą do MDP. Na zakończenie, ze strony zaproszonych gości, w śród których zaszczytne miejsce zajmował pan Dyrektor Artur Iwan, posypały się podziękowania za ofiarną służbę, gratulacje i życzenia. Finał uroczystości miał miejsce w restauracji przy Fabryce pełnej życia, gdzie zgodnie z tradycją, uraczono nas strażacką grochówką.
Serdeczne podziękowania dla Pana mł. bryg. Mariusza Rozenberga Komendanta Miejskiego PSP w Dąbrowie Górniczej za zaproszenie i możliwość udziału w tak podniosłej uroczystości.

Zawsze zwarci i gotowi do działania

12 maja w Dąbrowie Górniczej odbyła się bieg XIV Szóstka Pogorii. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 5 km wzdłuż Pogorii III. Z ogromną radością i dumą informujemy, że już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły pomagali w organizacji i zabezpieczeniu tego biegu.


Obcy, ale piękny

Obcy to język, a wydarzenie to koncert. Celem koncertu przygotowanego przez uczniów naszej szkoły i zaprezentowanego 19.04.2024r. było promowanie innego modelu nauki języków obcych: poprzez  śpiewanie piosenek w języku hiszpańskim, włoskim, niemieckim i angielskim. Nie zapomnieliśmy oczywiście o naszym języku ojczystym i wykonawcy zaproponowali kilka utworów w języku polskim. Nasi szkolni artyści pokazali umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie. Był to prawdziwy talent show.Wycieczka do krakowa

16 kwietnia 2024 klasa IIIa pojechała na wycieczkę przedmiotową z języka hiszpańskiego do Krakowa wraz z nauczycielem języka hiszpańskiego oraz nauczycielem bibliotekarzem. Odwiedziliśmy Instytut Kultury Hiszpańskiej im. Miguela Cervantesa. Pani dyrektor Instytutu Beatriz Hernanz Angula przywitała nas i opowiedziała nam
o Instytucie, roli języka hiszpańskiego na świecie oraz dlaczego warto się go uczyć. Następnie przewodniczka oprowadziła nas po  wystawie  Zamieszkiwanie różnorodności. Tradycyjna architektura w Hiszpanii: przykład zrównoważonego budownictwa. Ostatnim punktem była wizyta w bibliotece Instytutu gdzie pan Francisco Duch opowiedział nam o jej historii, działalności oraz możliwościach korzystania ze zbiorów. Po wizycie w Instytucie zwiedziliśmy krakowski rynek i Stare Miasto.


Dzień Otwarty w III LO 

09.10.2024 r w III LO odbył się Dzień Otwarty. Na młodzież klas ósmych czekało wiele niespodzianek. Gościom zaprezentowane zostały wszystkie profile szkoły, ich charakterystyka oraz możliwości zawodowego rozwoju po ukończeniu naszej szkoły. Na stanowiskach przy wejściu czekali uczniowie klas pierwszych i drugich, gotowi do pomocy, chętni do oprowadzania i informowania o szkole. Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt medyczny i podszkolić się w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz RKO. Zapoznawali się ze sprzętem strażackim, wykorzystując go do wchodzenia na ściankę wspinaczkową czy też praktykując jak ratować człowieka z zadymionego pomieszczenia. Na strzelnicy mogli się sprawdzić w roli przyszłych policjantów lub wojskowych, poznać rodzaje broni, nabyć umiejętności jest składania. Największe emocje budziły pokazy wojskowe i policyjne: „Odbicie zakładnika”, „Pokaz pustynny”, „Napad na bank”. Z podziwem oglądali musztry w językach obcych: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, chińskim oraz musztrę wojskową i policyjną. Czas umilał wszystkim występ chóru, który swoim „Bella Ciao” wzbudził niemały aplauz. Belgijka zaś porwała wszystkich do tańca.

Raz jeszcze serdecznie zapraszamy w mury naszej szkoły.


Udział naszych uczniów w organizacji PÓŁMARATON DĄBROWSKIego

Uczniowie III LO pomagali w organizacji Półmaratonu Dąbrowskiego, który odbył się w niedzielę 6 kwietnia 2024 r. Czuwali nad bezpieczeństwem zawodników na trasie biegu oraz przygotowywali i podawali na wyznaczonych odcinkach trasy wodę i przekąski. Uczniowie naszego liceum stanęli na wysokości zadania i jesteśmy z nich bardzo dumni.


20. Festiwal Nauki w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

21 marca uczniowie klas policyjnych wzięli udział w wykładzie „Kryminalistyka. Teraźniejszość i przyszłość zwalczania przestępczości” w ramach Festiwalu Nauki w Akademii WSB. Dziękujemy władzom uczelni za zaproszenie.


Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Na zakup książek i elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo otrzymaliśmy 15 000 zł.


debata na temat bezpieczeństwa w sieci i w życiu

W dniu 6 marca 2024 r. odbyła się w naszej szkole debata na temat bezpieczeństwa w sieci i w życiu. W spotkaniu oprócz uczniów klas mundurowych III LO wzięli udział Policjanci z dąbrowskiego garnizonu Policji, pracownicy Sanepidu, przedstawiciele Urzędu Miasta – Centrum Zarządzania Kryzysowego, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele.

więcej – otwórz


przekazanie sztandaru szkoły

Dnia 15 lutego nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły młodszemu rocznikowi wraz z objęciem obowiązków przez nowego dowódcę, którym został Tomasz Bomba.

Dziękujemy Natalii Stramie za dotychczasowe pełnienie obowiązków dowódcy.


udział młodzieży naszej szkoły w organizacji biegu walentynkowego

dzień bezpieczeństwa w Akademii wsb w Dąbrowie górniczej

Mikołajkowy Dzień Języków Obcych

W tradycję naszej szkoły wpisał się już Mikołajkowy Dzień Języków Obcych, który w tym roku odbył się 20 grudnia.

Uczniowie prezentowali swoje umiejętności językowe zgodnie z profilem klas. A zatem mogliśmy obejrzeć scenki udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez klasy ratowniczo – medyczne, profesjonalną akcję straży pożarnej oraz pokazy musztry klas wojskowych, policyjnych i pożarniczych. Nauczyciele języków obcych i publiczność zgromadzona na sali gimnastycznej oceniali pokazy pod kątem językowym i aktorskim.

Zdecydowanym faworytem okazała się klasa IIc, która zaprezentowała w brawurowym stylu musztrę w języku chińskim, drugie miejsce zajęła klasa Ie, a trzecie klasa IIIb.

Pokazom towarzyszyły silne emocje, ale wszyscy dobrze się bawili.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za przygotowanie pokazów. Zapraszamy za rok.

Galeria zdjęć:


UCZENNICE KLASY MUNDUROWEJ I RATOWNICTWA MEDYCZNEGO naszej szkoły POMOGŁY POSZKODOWANEJ PASAŻERCE
Więcej – Otwórz

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2023

Zaczęliśmy świętować już w piątek 10 listopada uczestnicząc w projekcie „Szkoła do hymnu”. W sobotnie przedpołudnie 11 listopada uczestniczyliśmy w Obchodach Narodowego Święta Niepodległości na placu Wolności w centrum miasta oraz na Placu Bema w dzielnicy Gołonóg. Tradycyjnie wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, parlamentarzyści, a także kadeci klas mundurowych z naszego liceum. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą 11 pułku piechoty oraz pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy.

O godz. 11.11 rozpoczął się w Parku Hallera „Dąbrowski Bieg dla Niepodległej”, w którym również uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami.

Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży, która wzięła czynny udział w organizacji tego święta.


REJONOWE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT  

Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły pod opieką pani Violetty Ziółko po wywalczonym awansie do zawodów rejonowych zmierzyła się 17 października 2023 r.
z zawodniczkami z innych miast.

Drużyna dziewcząt w składzie:

  1. Kowal Wiktoria 1I a
  2. Gibałka Karen III a
  3. Kubień Dominika IV a

po zaciętych indywidualnych pojedynkach i grze deblowej wywalczyła I miejsce w Rejonowych Zawodach w Tenisie Stołowym

Widać było zapał i wielkie serce, które dziewczęta włożyły w grę. GRATULUJEMY!!!


KuŹnica 2023
Pokonywanie terenu różnymi sposobami, odbijanie zakładników, walka w terenie zurbanizowanym, walka wręcz, maskowanie, obrona przed bronią masowego rażenia oraz powszechna obrona przeciwlotnicza a także musztra indywidualna i zbiorowa – to tyko niektóre z zadań, jakie czekały na uczniów klas mundurowych III LO im. Generała Władysława Andersa w trakcie poligonu militarnego w Kuźnicy Brzeźnickiej w dniach od 2 do 6 października 2023r.
Uczestnicy obozu szkoleniowego mieli też szansę poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycyny pola walki CLS.
Wrażeń dostarczyły z pewnością zajęcia z podstaw SURVIVALU, biegi na orientacje i nocne warty. Wyjazd zakończyło sprzyjające integracji, wspólne ognisko.
Najbardziej wyróżniający się uczniowie zostali nagrodzeni przez instruktorów a wszyscy uczestnicy poligonu otrzymali certyfikaty potwierdzające ich udział w tym wydarzeniu, które stało się już tradycją III LO.

Poezją można się bawić – PROJEKT SZYMBORSKA
Uczniowie w roku Wisławy Szymborskiej – niezwykłej poetki o niebanalnej wrażliwości na język i drugiego człowieka – wzięli udział w PROJEKCIE SZYMBORSKA. Nasza szkoła w ten sposób chciała uhonorować Noblistkę, a przede wszystkim przełamać niepewność młodych odbiorców wobec poetyckich utworów. Chyba się to udało, bo uczniowie ,,oswoili” wiersze Wisławy Szymborskiej bawiąc się przy tym dobrze. Dodatkowo wyniki ich prac stały się niepowtarzalnymi elementami i garderoby i stylizacji😉

„Wolni od uprzedzeń, wolni od przemocy”

III Liceum Ogólnokształcące przystąpiło do  udziału w drugiej edycji projektu przygotowanego przez Centrum Rozwoju Lokalnego, który ma na celu podniesienie wiedzy na temat ochrony praw człowieka, a także przeciwdziałania negatywnym zjawiskom takim, jak: mowa nienawiści, hejt, nietolerancja, kierowanie się stereotypami oraz nierównym traktowaniem wśród różnych grup społecznych.

Projekt jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

W ramach realizacji tego projektu16.10.2023r uczniowie klas czwartych, nauczyciele oraz policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej  zwiedzili Muzeum Auschwitz. Dzięki temu, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć to miejsca pamięci i skonfrontować je z wyobrażeniami na temat wolności i praw człowieka. Następnie  wszyscy wzięli udział w ciekawych  warsztatach w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu Powiedz Stop mowie nienawiści. Młodzież aktywnie włączyła się do dyskusji, przywoływała przykłady sytuacji, gdy bezpośrednio zetknęła się z mową nienawiści i jej skutkami.

Dopełnieniem uczestnictwa w projekcie była też lekcja podsumowująca, po wizycie w Auschwitz i przybliżenie sylwetki Mariana Turskiego, byłego więźnia obozu Auschwitz- Birkenau i jego XI przykazania „Nie bądź obojętny”. Projekt ten ma uświadomić młodym ludziom, oraz innym uczestnikom, czym jest mowa nienawiści i jakie konsekwencje, nie tylko prawne, niesie ze sobą.


MISTRZOSTWA DĄBROWY GÓRNICZEJ W TENISIE
STOŁOWYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła 10 października 2023 r. w Miejskich Indywidualnych Zawodach w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców szkół ponadpodstawowych. W Mistrzostwach Dąbrowy Górniczej brało udział osiem dąbrowskich szkół.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie:

  1. Wiktoria Kowal II a
  2. Karen Gibałka III a

Dziewczęta zajęły II miejsce w mieście, uzyskując awans do rejonowych zawodów.

Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie:

  1. Bartłomiej Koch II a
  2. Bartosz Dyszy III c
  3. Gniewosz Kamil III b

   Zarówno dziewczęta jak i chłopcy dali z siebie wszystko i godnie reprezentowali naszą szkołę. Zobaczcie sami w galerii zdjęć.

Składamy naszej drużynie dziewcząt i chłopców serdeczne gratulacje oraz życzymy kolejnych sukcesów w tej dziedzinie sportowej.


„Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca” w Andersie

16 października 2023 roku, uczniowie naszego liceum przy udziale funkcjonariuszy JRG przy KM PSP w Dąbrowie Górniczej, pod hasłem „Każdy może uratować życie” uczcili „Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca”. Celem tej  wspólnej inicjatywy było, zwiększenie świadomości znaczenia ratowania życia, poprzez prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, przez osoby postronne będące świadkami zdarzenia. W tym dniu szczególną uwagę zwrócono na czas, który jest kluczowym czynnikiem w ratownictwie medycznym i umiejętność postepowania w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia, które jest główna przyczyną zgonów na świecie. Funkcjonariusze w osobach st. asp. Rafał Konarski oraz sekc. Mateusz Wnuk podkreślali, że szybkie podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) może 2-3-krotnie zwiększyć szanse przeżywalności poszkodowanego. Ponadto przeprowadzili pokaz RKO z użyciem automatycznego defibrylatora, prezentując sposoby oceny stanu poszkodowanego, udrażniania dróg oddechowych, prawidłowego uciskania klatki piersiowej przy zachowaniu własnego bezpieczeństwa. Następnie uczniowie mogli przystąpić do przeprowadzenia omówionych czynności ratunkowych na fantomach.


ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH

13 października 2023 r. do ślubowania przystąpiło aż osiem klas mundurowych. Uroczystość miała miejsce na placu przed Fabryką Pełną Życia, a swoją obecnością zaszczycili ją rodzice, zaproszeni goście – przedstawiciele władz państwowych, lokalnych oraz służb mundurowych różnego szczebla.  Doniosłości całej imprezy dodała obecność Kompanii Honorowej Garnizonu Śląskiego oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Spotkanie zakończyło się uroczystą defiladą młodzieży. Ślubowanie pozostawiło niezapomniane wrażenia zarówno wśród młodzieży naszej szkoły jak i pozostałych uczestników imprezy.


wycieczka do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

5 października Klasy 2 f i 3 c pod opieką kpt Roberta Husarza wybrały się do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. To na Śląsku to największa placówka
w kraju prezentująca historię polskiego pożarnictwa. Jego ekspozycja stała prezentuje zabytkowy sprzęt gaśniczy. Placówka niezwykle nam się podobała dzięki różnorodności i atrakcyjnej formie przekazu. Najstarsza sikawka pochodzi z początku XVIII w. Oprócz sikawek mogliśmy obejrzeć samochody pożarnicze, motopompy, mundury, sztandary i hełmy.


Realizacja projektu „WOLNI OD UPRZEDZEŃ. WOLNI OD PRZEMOCY – edycja II”

Projekt „WOLNI OD UPRZEDZEŃ. WOLNI OD PRZEMOCY – edycja II” realizowany przez Centrum Rozwoju Lokalnego w partnerstwie  z Komendą Wojewódzką Policji
w Katowicach i Komendą Miejską  Policji w Krakowie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.


Ekologiczny survival w Kuźniczce

27 września klasa II a brała udział w Ekologicznym survivalu w Kuźniczce zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Husar”. Było wiele wrażeń i emocji. Najpierw uczestniczyliśmy w wyprawie do lasu, gdzie musieliśmy pokonać naturalny tor przeszkód. Później czekała nas krótka lekcja jazdy konnej, nauka strzelania z łuku i trudna sztuka krzesania ognia.

Wspaniała pogoda, dużo przestrzeni i zieleni, ognisko w samo południe oraz fantastyczna atmosfera sprawiły, że ten dzień będziemy mile wspominać. Był to wspaniały czas spędzony razem.


Wolontariusze z Andersa na XII Crossie Czwórki

Wczoraj 24.09.2023r. na Pogorii III odbyła się dwunasta edycja popularnej imprezy biegowej organizowanej zawsze we wrześniu w naszym mieście.

W tym roku do rywalizacji w Crossie Czwórki przystąpiło ponad 200 biegaczek i biegaczy. Start i meta biegu usytuowane były przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III, a trasa została wytyczona wzdłuż Pogorii III i IV.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w tym wydarzeniu jako wolontariusze, pomagając organizatorom w przeprowadzeniu imprezy.


O powieści Juliusza Kadena Bandrowskiego,,Czarne skrzydła”

Katastrofa, która wydarzyła się w Dąbrowie Górniczej 100 lat temu, a my przenieśliśmy się do Osady Dąbrowa tamtych czasów. Klasa II f uczestniczyła w wykładzie literaturoznawcy Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Pawła Tomczoka pt. ,, Literacka wizja katastrofy górniczej.


Integracja czyli klasa If na surwiwalu.

W dniu 14.09.2023 roku nasza klasa została zaproszona do Kuźniczki Nowej na wycieczkę integracyjną przez twórców Stowarzyszenia „Husar”.

Zgodnie z informacjami dotyczącymi tego dąbrowskiego stowarzyszenia „skupia ono osoby, którym leży na sercu zachowanie piękna i bezcennych wartości naszego środowiska naturalnego, dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego. Skupia osoby mające świadomość, jak ważny dla naszego życia i zdrowia jest kontakt z naturą”.

I rzeczywiście było pięknie, zdrowo i ekologicznie.

Był spacer po lesie z przeszkodami, spotkanie z końmi, strzelanie z łuku, a nawet uczyliśmy się trudnej sztuki krzesania ognia. Były też kiełbaski.

Miejsce niedaleko naszej szkoły i warte odwiedzenia.

Polecamy!!!

Był to wyjątkowy czas spędzony razem.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


Święto Wojska Polskiego 2023. 

Święto Wojska Polskiego 2023 odbędzie się pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Obchody potrwają aż cztery dni – od 12 do 15 sierpnia. W całej Polsce będą pikniki z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na piknik wojskowy, który odbędzie się w Ogrodzieńcu 14 sierpnia w godz. 12.00 – 18.00 na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Krępa” przy ul. Spacerowej 52. Na uczestników czekać będą liczne atrakcje.


 

Wcześniejsze informacje znajdują się w: 

Archiwum 2022/2023

Archiwum 2021/2022

Archiwum 2020/2021