Warsztaty szkoleniowe w Sosnowcu

Dnia 9 .01.2025r. klasa 2f miała możliwość zwiedzić stację Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Jest to nowoczesny budynek, w którym znajduje się stacja pogotowia ratunkowego, część dla administracji i dyrekcji placówki oraz część szkoleniowa z salą wykładową i salami przeznaczonymi do symulacji medycznej.

Uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach warsztatowych, uczyliśmy się zasad udzielania pierwszej pomocy w praktyce. To był udany wyjazd.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


projekty w ramach NPRCZ

Uczniowie naszego liceum realizują bardzo ciekawe i wartościowe projekty w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

więcej


jasełka 2024

W ten wyjątkowy czas ważny jest drugi człowiek, dlatego w dniu dzisiejszym spędziliśmy go razem.


Mikołajkowy Dzień Języków Obcych

Ten dzień wpisał się już w tradycję naszej szkoły. Tegoroczne spotkanie miało miejsce 11 grudnia. Każda klasa otrzymała zadania do wykonania: przygotowanie pokazu musztry w języku obcym oraz plakatu dotyczącego służb mundurowych w wylosowanym przez klasę kraju.
W ramach prowadzonego w szkole programu czytelniczego – Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży, uczniowie klas przygotowywali przebranie za postać literacką.
Całodzienna rywalizacja pozwoliła na wyłonienie zwycięzców.

W kategorii POKAZ MUSZTRY: I miejsce – klasa 3c, II miejsce – klasy 2a i 2f.

PLAKATY: I miejsce – klasa 3b, II miejsce – klasa 2g, III miejsce – klasa 3f, wyróżnienia – kl. 3a, 3e, 1b.

POSTAĆ LITERACKA: Wiktor Hołda – klasa 2d.

Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!


Dzień Języków Obcych

A okazji Dnia Języków Obcych, w tym roku przypadającego 11 grudnia uczniowie języka włoskiego i hiszpańskiego przygotowali plakaty związane z profilami swoich klas. Plakaty przestawiają służby mundurowe oraz powiązane z nimi słownictwo w języku włoskim i hiszpańskim. Poniżej prezentujemy wybrane prace.


Nocna taktyka w szkole

15 listopada z piątku na sobotę kl II a przystąpiła w późnych godzinach wieczornych do zajęć mających na celu doskonalenie z obsługi broni, poruszania się z bronią oraz współpracy w grupach taktycznych.
W początkowej fazie zajęć, po krótkim spotkaniu z wychowawcą, rodzice mogli podejrzeć ćwiczenia. Dalsza część zajęć odbywała się już w formie zamkniętej.
Nie zabrakło także dobrej zabawy, po zakończonym szkoleniu młodzież zorganizowała sobie integrację przy muzyce oraz projekcję, a do wczesnych godzin porannych sale gimnastyczne służyły noclegiem.


III Liceum Ogólnokształcące wyróżnione Medalem Pro Bono Poloniae
11 LISTOPADA to dla nas podwójna okazja do radości. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w “uznaniu zasług położonych na polu krzewienia postaw patriotycznych” nasza szkoła została wyróżniona Medalem Pro Bono Poloniae. Nagrodę z rąk Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Lecha Parella, odebrał w imieniu społeczności III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Andersa w Dąbrowie Górniczej, Pan Dyrektor Artur Iwan. To dla nas wielki zaszczyt
i ogromna motywacja, by kontynuować szereg wielokierunkowych działań patriotycznych.

Jako kolejne działanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025  biblioteka szkolna ogłasza konkurs na najlepsze hasło propagujące czytanie książek i korzystanie z biblioteki „Cała prawda o czytaniu”.

Więcej – otwórz


Uwolnij książkę, czyli BOOKCROSSING w naszej szkole

W naszej szkole rozpoczynamy akcję „Wędrująca książka”. Akcja będzie trwała do końca roku szkolnego. Wędrująca książka, czyli bookcrossing jest formą ruchomej biblioteki, mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing („Książka w podróży”, „Książkokrążenie”) polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych (regały, stoliki) po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej. W naszej szkole stolik bookcrossingowy z książkami znajduje się przy bibliotece szkolnej. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu. Książkę należy przeczytać, a następnie z powrotem uwolnić (przekazać dalej) do obiegu. Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie. Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.  Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika.

PRZYJDŹ, ZABIERZ KSIĄŻKĘ, KTÓRĄ KTOŚ ZOSTAWIŁ DO PRZECZYTANIA DLA CIEBIE! UWOLNIJ TEŻ SWOJĄ KSIĄŻKĘ I PRZYNIEŚ JĄ NA PÓŁKĘ BOOKCROSSINGOWĄ DLA KOGOŚ!

więcej – otwórz


       I edycjA konkursu „Bądź Aktywny z Kuratorem” na rok szkolny 2024/2025
PIESZY RAJD KLAS POLICYJNYCH
PIESZY RAJD KLAS WOJSKOWYCH

Uczniowie i nauczyciele III LO  zawsze zwarci i gotowi do działania!

29 września w Dąbrowie Górniczej odbył się trudny i wymagający bieg XIII Cross Czwórki. Zawodnicy mieli do wyboru dwa warianty tras (6 oraz 11 kilometrów) – terenami przylegającymi do Pogorii IV. Niektórzy z nas również zdecydowali się przetestować tę trasę… Piękna pogoda, miła atmosfera, a przede wszystkim bardzo dobra organizacja zawodów sprawiły, że impreza była wyjątkowo udana.
Z ogromną radością i dumą informujemy, że już po raz kolejny nasza społeczność szkolna pomagała w organizacji i zabezpieczeniu dąbrowskiego biegu.

.


I Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych – eliminacje wojewódzkie

25 września w Katowicach odbyło się uroczyste zakończenie eliminacji, w przeglądzie musztry klas mundurowych z województwa śląskiego.

Z ogromną radością i dumą informujemy, że w tegorocznym przeglądzie zwyciężyła klasa mundurowa z III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej, która będzie reprezentowała województwo śląskie w Finale Ogólnopolskim.

więcej – otwórz

Gratulujemy naszej zwycięzkiej drużynie!


Narodowe Czytanie

Walka z caratem, walka o niepodległość, tęsknota, cierpienie, emigracja, poszukiwanie tożsamości…

Mając na uwadze uniwersalne treści utworu „Kordian” J .Słowackiego oraz obecną sytuację polityczną Europy, część tegorocznego Narodowego Czytania oddaliśmy naszej lokalnej społeczności uczniów ukraińskich… Ku pokrzepieniu serc…


Dzień pszczoły

19 września 2024r. klasa 2f ratowniczo – medyczna pojechała do siedziby Stowarzyszenia „Husar” na zajęcia – Wykorzystywanie produktów pszczelich w medycynie.
Mogliśmy nauczyć się jak wykorzystać płynny wosk do zabezpieczania złamań, jakie miody może spożywać osoba chorująca na cukrzycę, a jakie miody stosować przy infekcjach wirusowych. Czy łatwo odróżnić osę od pszczoły, jaki odczyn ma jad pszczoły, a jaki osy? Jak pozyskać pyłek pszczeli i jaka jest struktura społeczności pszczół?
Te i inne pytania znalazły swoje odpowiedzi podczas zajęć. Potem w programie mieliśmy ognisko i jazdę konną, jak również wykonywaliśmy samodzielnie świece z produktów pszczelich.
Niezwykłe miejsce i zajęcia prowadzone przez ludzi z pasją. Dziękujemy za możliwość udziału w zajęciach.


obchody  44. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

Uczniowie naszego liceum mieli zaszczyt uczestniczyć w obchodach  44. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego, zwanego obecnie Porozumieniem Dąbrowskim. Porozumienie Dąbrowskie było czwartą – po gdańskiej, szczecińskiej i jastrzębskiej – umową społeczną wynegocjowaną w 1980 roku przez strajkujących robotników z przedstawicielami komunistycznej władzy. Najważniejsza część dokumentu została podpisana 11 września w Hucie Katowice. Dotyczyła ona przede wszystkim gwarancji realizacji Porozumienia Gdańskiego w zakresie tworzenia struktur Solidarności na terenie całego kraju.

Uroczystość rozpoczęła się w sanktuarium św. Antoniego w  Gołonógu. Potem uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod Pomnikiem Porozumienia Dąbrowskiego oraz pod pamiątkowym krzyżem, znajdującym się za bramą główną AMP. Do uczestników obchodów listy skierowali prezydent RP Andrzej Duda oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność“ Piotr Duda.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. sygnatariusz porozumienia Jacek Jagiełka oraz uczestnicy strajku, przedstawiciele NSZZ „Solidarność“, władz samorządowych, młodzież oraz mieszkańcy.


Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem dotyczącym Standardów Ochrony Małoletnich, który dostępny jest TUTAJ oraz na stałe znajdziecie go Państwo
w zakładce  -> Dokumenty Szkoły.


Szanowni Państwo Rodzice Uczniów III Liceum Ogólnokształcącego
im.
Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej.

      Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że – zgodnie z wcześniejszymi  zapowiedziami – w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązują dotychczasowe podręczniki i nie ma konieczności kupowania nowych.

     Dotychczasowe podręczniki zawierają wszystkie treści nauczania w podstawie programowej odpowiedniej dla danego typu szkoły i danych zajęć edukacyjnych. Status podręczników wpisanych do wykazu podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego w latach ubiegłych pozostaje zatem aktualny i nie ma potrzeby wyboru nowych lub korzystania z nowych wersji podręczników.

     Jednocześnie informuję, iż kiermasz używanych podręczników odbędzie się w szkole w dniach 03-04 września 2024r. w bibliotece szkolnej.


Komunikat

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025  w III LO odbędzie się 02 września 2024r. o godzinie 10.00 
  • dla klas I na sali gimnastycznej,
  • dla klas II, III i IV w wyznaczonych pracowniach –  spotkanie z wychowawcą.

 

Wcześniejsze informacje znajdują się w: 

Archiwum 2023/2024

Archiwum 2022/2023

Archiwum 2021/2022

Archiwum 2020/2021