8 czerwca 2021 roku uczniowie klas pożarniczych uczestniczyli w zajęciach praktycznych z wykorzystaniem sprzętu ratownictwa technicznego marki Holmatro. Uczyli się cięcia i rozpierania elementów konstrukcji stalowych, a w dalszej części zajęć, budowania linii gaśniczych z użyciem środka gaśniczego w postaci wody, której oczywiście nie mogło zabraknąć w tak upalnym dniu. Zajęcia z udostępnieniem sprzętu prowadził Jarosław Dudek, Naczelnik jednostki OSP Łosień,  która zaszczyciła nas swoją obecnością za co serdecznie dziękujemy.

więcej


4 czerwca 2021r. odbył się 3 Bieg Wolności w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Uczeń naszej szkoły Kacper Janecki z klasy 2cSP przekroczył metę jako 4 z kolei zawodnik. Wart podkreślić, że w  wydarzeniu uczestniczyło 250 biegaczy. 

GRATULUJEMY!

Pokaz Pierwszej Pomocy dla przedszkolaków

Uczniowie klasy drugiej ratowniczo – medycznej opowiedzieli przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Przedszkolaki nauczyły się podstawowych numerów alarmowych i jak wezwać pogotowie przez telefon. Duże wrażenie na nich zrobił „fantom”, na którym dzieci zobaczyły jak wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową.
Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.
Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.

A dla naszych uczniów było to nowe doświadczenie i możliwość zaprezentowania już zdobytej wiedzy na przedmiocie elementy ratownictwa medycznego.


Klasy Pożarnicze z wizytą w przedszkolu.

Ogromną niespodziankę z okazji Dnia Dziecka zrobili uczniowie klas pożarniczych z III LO dla dzieci z Przedszkola nr 39. Wraz ze Strażakiem Marshallem z Psiego Patrolu sprawdzali czy przedszkolaki są bezpieczne i radosne w tym dniu. Zadanie wykonane!!!  Wszystkie dzieciaki były uśmiechnięte i szczęśliwe i ze Strażakiem Marshallem przybijały piąteczkę.  


Debata oksfordzka

25.maja 2021 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Robert Paciorek, Szymon Rosołek z klasy 2b oraz Nikola Urbańczyk i Dagmara Łaskawiec z klasy 2aG, brali udział w debacie oksfordzkiej w kategorii szkół ponadpodstawowych. Turniej został zorganizowany przez Dąbrowską Szkołę Mówców. Debata odbyła się w formie on-line na Platformie Teams. Wcześniej uczniowie wraz z opiekunem uczestniczyli w szkoleniach, które również odbyły się na platformie Teams.

Magdalena Nowak


Uczniowie klasy 1b OPW zostali wyposażeni w pakiet ubiorczy z dotacji celowej udzielonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej – Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP” w wysokości 31680zł. Wkład Gminy Dąbrowa Górnicza wyniósł natomiast 7920 zł.


Nadrabianie zaległości w I klasie pożarniczej !!! W dniu dzisiejszym z uśmiechem przystąpiliśmy do zajęć praktycznych, które do tej pory nie mogły się odbywać. Co prawda pogoda ograniczyła nam miejsce ćwiczeń do sali gimnastycznej, ale nie odebrała chęci i zaangażowania do pracy. Mimo zmęczenia wyczerpującą musztrą poprzedzającą zajęcia, walczyliśmy do dzwonka ;-). Ćwiczyliśmy wykonywanie konkretnych zadań przez strażaków
w zastępie z podziałem na roty, budowaliśmy linie wężowe i zajmowaliśmy stanowiska gaśnicze.


POKAZY SYMULOWANYCH AKCJI RATOWNICZYCH NA KĄPIELISKU POGORIA III

 

 Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z klas ratowniczo-medycznych i pożarniczych uczestniczyli
w pokazach szkoleniowych ratowników wodnych  zorganizowanych w dniach 8-9 maja 2021 na kąpielisku Pogoria III.

Celem szkolenia było przygotowanie wszystkich ratowników wodnych desygnowanych do zabezpieczenia kąpieliska w sezonie letnim 2021.
W pierwszym dniu odbył się ciekawy wykład na temat hipotermii dr hab.n.med. Tomasza Darocha z Kliniki Kardioanestezjologii, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W drugim dniu pokazano symulacje realnych sytuacji zagrożenia życia na kąpielisku z wykorzystaniem wszelkich sił i środków, którymi dysponuje WOPR Dąbrowa Górnicza.

M.in. wykonano ćwiczenia:
algorytm BLS – jeden ratownik;
algorytm BLS w postępowaniu z osobą wyciągniętą z wody;
algorytm BLS przy zespole 3 – osobowym ratowników wodnych;
(zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji);
akcja ratunkowa z boją SP (indywidualnie);
akcja ratunkowa z użyciem liny asekuracyjnej (zespoły 3-osobowe);
akcja poszukiwawcza przy użyciu techniki „łańcuszkowej” penetracji dna kąpieliska;

oraz akcje symulacyjne:
akcja ratunkowa — wywrócenie rowerka wodnego w odległości 300 metrów od linii brzegowej, dwie osoby poszkodowane.
Stan: Jedna osoba przytomna w stanie wycieńczenia organizmu z przyspieszonym oddechem oraz podejrzeniem zalania dróg oddechowych.
Druga osoba w stanie NZK — podjęta reanimacja od razu na łodzi ratunkowej następnie na pomoście, gdzie poszkodowany został przejęty przez symulowany zespół PRM.

Uczniowie III LO z klas drugich i pierwszych bacznie obserwowali działania ratownicze, uczestniczyli w symulowanych ćwiczeniach z pierwszej pomocy utrwalając swoje umiejętności, a także nabyli kolejną dawkę wiedzy z zakresu bezpieczeństwa wodnego. Na zakończenie ćwiczeń otrzymali podziękowania z rąk prezesa WOPR Dąbowa Górnicza Andrzeja Latosika za zaangażowanie, pasję i włożoną pracę.

 


Dzień z życia policjanta.

Takich historii jest wiele i wszystkie ciekawe. Grupa z  klasy policyjnej 2a SP realizowała projekt – Dzień z życia policjanta – podczas lekcji języka angielskiego. Uczniowie przygotowali prace, które mogłyby być scenariuszem do niejednego filmu.
Oto kilka przykładowych prac:
Prezentacja 1
Prezentacja 2
Prezentacja 3
Prezentacja 4


Zakończenie roku szkolnego klas trzecich III LO

 

Zakończenie roku szkolnego klasy policyjnej – czytaj
Klasa wojskowa:

Mundurowi w hołdzie Białoczerwonej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy już 17 raz, choć jej barwy ustanowione zostały oficjalnie
w 1831 roku.
Jest to dzień, w którym towarzyszą nam refleksje o przeszłości naszego narodu, o tych momentach, gdy jej noszenie było wyrazem nie tylko miłości do Ojczyzny, ale i odwagi, wielkiego bohaterstwa.
Dziś, w wolnym kraju, z dumą eksponujemy ją we wszystkich ważnych momentach, podczas wydarzeń podniosłych, uroczystych, ale także wtedy, gdy rozpiera nas duma z odnoszonych sukcesów, w chwilach radości i wzruszeń.
Biel i czerwień daje nam siłę i nadzieję. Nasi uczniowie otaczają ją szczególnym szacunkiem nie tylko 2 maja, jednak w tym dniu, oddali jej hołd w sposób szczególny, stając się jej ambasadorami. 

Angielski słownik medyczny

Grupa ratowniczo – medyczna z klasy 1c realizowała projekt – Słownik medyczny – podczas lekcji języka angielskiego. Grupy zadaniowe przygotowały ciekawe prace zarówno pod względem merytorycznym,  jak i wizualnym.

Oto kilka prac z którymi warto się zapoznać.

Prezentacja 1
Prezentacja 2
Prezentacja 3
Prezentacja 4


MUNDUROWI DLA PRZYRODY

Akcja budowy hoteli dla owadów w III LO cały czas trwa!!!
Budujemy schronienia dla naszych latających przyjaciół. Pierwszy hotel został zrobiony przez ucznia klasy IIc pożarniczej. Teraz jest już ich kilkanaście, a wciąż przybywają nowe. Przyłączcie się do ratowania bioróżnorodności owadów.

 Czekamy, Uczniowie III LO

Uczniowie oprócz budowania schronienia dla naszych latających przyjaciół, przygotowali plakaty w języku angielskim.

Projekt 1 – otwórz
Projekt 2 – otwórzProjekt 3 – otwórz


METROPOLITALNE ŚNIADANIE WIELKANOCNE DLA SAMOTNYCH

Dąbrowa Górnicza wspólnie z Fundacją Wolne Miejsce oraz Młodzieżową Radą Miasta w tym roku zorganizowała akcję  Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne z dowozem do domu. Jako szkoła włączyliśmy się w tę akcję.
Nasi wolontariusze działali w trzech etapach:

1 etap – przygotowanie pisanek wielkanocnych
2 etap – pakowanie paczek żywnościowych
3 etap – FINAŁ – rozwożenie paczek w Niedzielę wielkanocną do mieszkańców naszego miasta.

Po raz pierwszy Dąbrowa Górnicza stała się „bazą posiłkową” dla mieszkańców całego Zagłębia, wszystkich okolicznych miast, które włączyły się w organizację Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego.
Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli udało się dostarczyć do ponad 700 dąbrowskich seniorów i samotnych osób świąteczne pakiety śniadaniowe.
Dziękujemy serdecznie naszym wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcony czas dla tak szlachetnej akcji!


Medycyna i odkrywcy

Grupa ratowniczo – medyczna z klasy 2c po SP realizowała projekt – Medycyna i odkrywcy – podczas lekcji języka angielskiego. Grupy zadaniowe prezentowały swoje prace, opowiadały o odkryciach w dziedzinie medycyny i osobach, które przyczyniły się do rozwoju nauki.

więcej


„Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych”

Postanowiliśmy wziąć udział w akcji „Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych”. W tym celu uczniowie naszej szkoły wykonali przepiękne pisanki, które będą dołączone do każdej paczki. Następnie nasi wolontariusze będą pakować paczki wielkanocne, a w Niedzielę Wielkanocną rozwiozą mieszkańcom naszego miasta. Organizatorem akcji jest Fundacja „Wolne miejsce”, Młodzieżowa Rada Miasta oraz Wydział Oświaty. Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Prezydent Bożena Borowiec.

Wszystkim Wam gorąco dziękujemy
dyrekcja i nauczyciele III LO


Policjanci  ze swoimi pupilami 🙂

Niektóre staną się być może partnerami w przyszłej pracy, inne- po prostu są!
Dają odrobinę radości każdego dnia, świadomość, że jest się potrzebnym i bezgraniczną miłość. Są niczym  terapeuci, którzy uczą jak radzić sobie z emocjami i wyzwalają w nas całe pokłady dobroci, wrażliwości, empatii.
„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem” – Mały Książę, Antoine de Saint- Exupery.

The Great Fire of London

Grupa pożarnicza z klasy 2cSP realizowała na lekcji języka angielskiego projekt związany z Wielkim Pożarem Londynu.
Oglądaliśmy wspólnie animację w języku angielskim związaną z tym dramatycznym wydarzeniem z 1666 roku, zwiedzaliśmy wirtualnie muzeum w Londynie i oglądaliśmy wystawę poświęconą akcji ratowania miasta. Projekt ten pozwolił na poznanie ważnego wydarzenia w historii Londynu. Uczniowie przygotowali komiksy obrazujące akcję ratunkową.
Zapraszamy do oglądania i czytania.

Światowy dzień Walki z Depresją

23 lutego 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy „ Światowy dzień Walki z Depresją”. Dla kas pierwszych przygotowana była prezentacja online przybliżająca problem depresji wśród młodzieży oraz prezentowane były sposoby radzenia sobie z tą chorobą. Pani psycholog wskazała również, gdzie szukać pomocy i odpowiadała na zadawane przez uczniów pytania.

W ramach kontynuacji działań rozpoczętych podczas szkolnego „Dnia Walki z Depresją” w dniu 12.03.2021 odbyła się prelekcja pt: „Żyć w zgodzie z własnymi potrzebami i emocjami – czyli jak zachować zdrowie psychiczne podczas edukacji zdalnej”. Zajęcia w formie online, były prowadzone dla wszystkich klas I przez przedstawiciela Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Górniczej. Zaplanowano również kolejne prelekcje: dla klas II
(o tematyce depresji i radzenia sobie z nią) oraz dla wszystkich rodziców „Jak porozumieć się z nastolatkiem w obliczu nowych wyzwań”


 Aktywność fizyczna w czasie nauczania zdalnego

Podczas nauczania zdalnego szczególna ważna jest aktywność fizyczna, która nie tylko usprawnia i wzmacnia ciało, ale także redukuje stres, poprawia nastrój i dodaje energii. Uczniowie klas policyjnych pomimo nauczania zdalnego dbają o swoją kondycję, ćwicząc w domu i na zewnątrz. W każdych warunkach, czasem w sposób niekonwencjonalny, ale ze znakomitymi rezultatami!

A co sami sądzą na ten temat?

„Aktywność fizyczna pozwala nam uwierzyć we własne zdolności i wzmacnia naszą pewność siebie. Zmienia się nasze ciało, poznajemy nowe osoby, wytwarzają się hormony szczęścia, dzięki czemu czujemy się lepiej, a co za tym idzie, zmieniamy nastawienie do samego siebie.” (R. C.)

„Ćwiczenia i aktywność fizyczna dostarcza tlenu i składników odżywczych do tkanek i usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego. A gdy serce i płuca pracują wydajniej, nasza energia rośnie.” (O. M.)

„Ćwicząc regularnie dbasz o swoje ciało, zgrabną sylwetkę, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Jeżeli będziesz regularnie ćwiczyć, twoje ciało stanie się bardziej kształtne i atrakcyjne – na pewno zyska na tym twoja pewność siebie. Wysiłek fizyczny pozwala też rozładować negatywne emocje, z którymi coraz częściej nie potrafimy sobie radzić.” (W. S.)

„Aktywność fizyczna wpływa na poprawę zdrowia i kondycji, oddziałuje na nasz nastrój i samopoczucie, poprawia humor i podciąga samoocenę.” (M. B.)

Filmiki możecie obejrzeć na szkolnym Facebooku, a tu krótka przymiarka do profesjonalnego treningu już po powrocie do szkoły:)

Uczniowie klasy II ag

Uczniowie klasy II a

Jubileusz 9-lecia Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych
w Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Podczas uroczystej Gali w piątek 05.02.2021r. odbyło się wręczenie wyróżnień jednostkom mundurowym i innym instytucjom działającym na rzecz bezpieczeństwa oraz aktywnie współpracującym z Akademią WSB.

Jest nam niezmiernie miło, że wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły.

 Wyróżnienie Rektora za rozwój działalności organizacyjnej i naukowej na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa

  1. mgr Violetta Ziółko – III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Andersa w Dąbrowie Górniczej
  2. plutonowy Bogdan Stanik – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi
  3. mgr Sylwester Nowak – Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach
  4. mgr Bartłomiej Czyż – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach
  5. mgr Anna Filipiak-Chełczyńska – VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sosnowcu
  6. mgr Anna Klatt – Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Mundurowe w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
  7. mgr Mariusz Mendak – Zespół Szkół w Pilicy
  8. mgr Piotr Jarosławski – III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju

Złoty indeks za aktywną działalność na rzecz bezpieczeństwa

  1. Milena Stojek – III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Andersa w Dąbrowie Górniczej
  2. Bastian Bochenek – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi
  3. Paweł Kmita – Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach
  4. Dawid Polak – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach
  5. Wiktoria Klimowicz – VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sosnowcu
  6. Weronika Michalska – Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Mundurowe w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
  7. Izabela Miśkiewicz – Zespół Szkół w Pilicy
  8. Sandra Pawłowska – III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju

Wyróżnienie Rektora za aktywną działalność na rzecz bezpieczeństwa

  1. Gabriel Konarski, Jan Świercz – III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Andersa w Dąbrowie Górniczej
  2. Paweł Pawłowski, Kacper Piwowarczyk – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi
  3. Wiktoria Caputa – Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach
  4. Dominika Puka, Konrad Szymończyk – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach
  5. Patryk Faryna, Alan Szymczyk – VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sosnowcu
  6. Anna Jaros, Mateusz Nowak – Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Mundurowe w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
  7. Hubert Ciszewski, Adam Gutkowski – Zespół Szkół w Pilicy
  8. Marta Konieczny, Kacper Niemiec – III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju

Młodzież i studenci Akademii WSB mieli okazję spotkać się z wybitną postacią ze świata bezpieczeństwa, podczas specjalnie dedykowanego wykładu pt. „Obrona totalna – zaangażowanie całego społeczeństwa w bezpieczeństwo”, który wygłosił gen. dyw. Wiesław Kukuła – Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Część druga wydarzenia, edukacyjno-szkoleniowa, obejmowała warsztaty praktyczne dla studentów kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz uczniów klas mundurowych województwa śląskiego i małopolskiego z zakresu bezpieczeństwa.

      Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wyróżnionym!


 

Uczniowie klasy 1b wojskowej w czasie pandemii i zdalnego nauczania nie zapominają o innych. Oprócz tego, że się uczą, są również aktywni społecznie – wykonywali kartki świąteczne dla seniorów, opiekowali się nimi, robili zakupy, pomagali w codziennych czynnościach. Można ich było zobaczyć w schronisku dla zwierząt, w lesie, gdy dbali o swoją kondycję fizyczną. Na szczęście nie zapomnieli o rozwijaniu swoich pasji.

Gallery with ID 338 doesn't exist.

III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Władysława Andersa zostało beneficjentem dotacji celowej udzielonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej w wysokości 34 848,00 zł. oraz wkładu Miasta Dąbrowy Górniczej w wysokości
8 712,00 zł. na zakup indywidualnego pakietu wyposażenia ucznia klasy mundurowej w 2020 roku.

Zadanie zostało zrealizowane w grudniu 2020 roku.

Gallery with ID 337 doesn't exist.
Gallery with ID 333 doesn't exist.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, składamy z serca płynące życzenia zdrowia, spokoju i miłości w Rodzinie. Niech ten szczególny czas upłynie w atmosferze życzliwości i wzajemnego zrozumienia, a radość płynąca
z narodzin Bożej Dzieciny napełni nas pokojem i nadzieją na lepsze jutro. Życzymy, aby Nowy 2021 Rok przyniósł wszystko, co najlepsze.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Administracji III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej


Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom i Rodzicom, którzy włączyli się w akcję „Razem na Święta”. Przepyszne pierniczki własnej produkcji zostały przekazane Seniorom, naszym Sąsiadom i bliskim z Rodziny. Własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, na których znalazły się z serca płynące życzenia zostały przekazane do podopiecznych Domu Opieki dla Osób Starszych im. Sługi Bożej M. Józefy Hałacińskiej w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach oraz do Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła.


Piątek 18 grudnia 2020r. upłynął pod hasłem MIKOŁAJKOWEGO DNIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Podczas zajęć nasi uczniowie poznali świąteczne idiomy, przepis na pierniczki oraz porównali zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce, Anglii i USA.
Nie zabrakło rozwiązywania zagadek w świątecznym wirtualnym escape room,  zajęć konwersacyjnych opartych na najlepszych anglojęzycznych reklamach świątecznych oraz dyskusji na temat świąt przyszłości w 2100 roku.

W ramach tego dnia został także zorganizowany szkolny konkurs na najzabawniejszy mem KEEP CALM AND MEME, którego laureatką została uczennica klasy 3a: Aleksandra Karkula.

Gallery with ID 334 doesn't exist.

Uczniowie klasy II a SP oraz II a G wzięli udział w projekcie edukacyjnym z Akademią WSB oraz Narodowym Bankiem Polski „Uczelnie Szkołom o Finansach z Narodowym Bankiem Polskim”. Projekt trwał od września do listopada 2020 roku i obejmował m. in.: lekcje warsztatowe, konkurs dotyczący tematyki pieniądza, warsztaty z przedstawicielem NBP. Motywem przewodnim była tematyka planowania finansowego, na którą składały się moduły: planowanie wydatków, oszczędzanie w przypadku nadwyżki, pożyczanie przy niedoborach, bilansowanie wydatków, bezpieczeństwo elektroniczne. Nasi uczniowie wykazali się wielką wiedzą, pomysłowością oraz zaangażowaniem.

Uczestnicy projektu to Amelia Kwiecień, Marta Wołczyńska, Roksana Celniaszek, Julia Stępień, Nikola Urbańczyk, Filip Zimnal, Jakub, Pieterwas, Oliwka Pietrzak, Michał Bednarczyk, Bartek Bróg, Weronika Ziętara, Julia Mielus, Martyna Pikuła, Nikola Bród, Wiktoria Nowak, Wiktoria Kiszka, Karolina Węgrzynowicz i Julia Kurkowska.

Pierwsze miejsce w szkole zajęła Nikola Urbańczyk, która nagrodzona została laptopem. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział. Koordynatorem projektu był pan dyrektor Artur Iwan.Gallery with ID 335 doesn't exist.


Zapraszamy wszystkich uczniów do zabawy!   

Gallery with ID 331 doesn't exist.

otwórz link


Bierzemy udział w akcji „Razem na Święta”

Po raz kolejny nasza szkoła postanowiła włączyć się w ogólnopolską akcję „Razem na Święta”.
Celem naszej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.
Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja akcji będzie miała nieco odmienny charakter.

Oto lista naszych działań:

• wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich sąsiadom (np. wrzucenie do skrzynek pocztowych),
• samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliższej okolicy,
• przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliższej okolicy, przyjaciół,
• zaoferowanie pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach.
Właśnie rozpoczęła się „produkcja” własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych oraz przepysznych pierniczków.

Zapraszamy serdecznie do włączenia się w nasze tegoroczne działania.

Gallery with ID 330 doesn't exist.
Nadszedł  finał akcji #TrzymajStronęDziecka🙂
Zgodnie z regulaminem konkursu przyznano 10 nagród – spotkań z Gwiazdami. Akcję wsparli: Artur Barciś, Barbara Kurdej-Szatan, Maria Niklińska, Magdalena Różczka, a wymyśliła Niewyparzona Pudernica.
Z ogromną radością informujemy, że listę zwycięzców rozpoczyna nasza szkoła – III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Władysława Andersa
Serdecznie gratulujemy!

 

VII Turystyczny Rajd Dekielka „Moje marzenia”

 

Zakończyła się  rywalizacja w VII Turystycznym Rajdzie Dekielka „Moje marzenia”, którego organizatorem była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie.
Poniżej przedstawiamy listę klasyfikacyjną tegorocznej rywalizacji:
Miejsce I – III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej, klasa 2B – 307 głosów;
Miejsce II – Zespół szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sosnowcu, klasa 1W – 172 głosy;
Miejsce III – Zespół szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sosnowcu, klasa 3M – 129 głosów;
Miejsce IV – Zespół szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sosnowcu, klasa 2WS – 98 głosy;
Miejsce V – III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej, klasa 1B – 25 głosy.
Zwycięzcom gratulujemy!

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Będą to wyjątkowe obchody, bo w czasie pandemii. Nasilające się napięcie, strach może powodować zachowania destrukcyjne – łamanie praw dziecka. My jako szkoła przyłączamy się do charytatywnej ogólnopolskiej akcji #TrzymajStronęDziecka poprzez:

– wstawienie na swój profil social media zdjęcia z pluszowym misiem oznaczonego hashtagiem #TrzymajStronęMisia oraz #PrzytulMisia– jest to wyraz wsparcia dla tych, którzy potrzebują pomocy, dla dzieci i młodzieży, których prawa są łamane, ale to też Nasz głos w obronie Praw Dziecka.

– konkurs na plakat: W domu nie zawsze znaczy bezpiecznie – cyberprzestrzeń miejscem łamania Praw Dziecka.

– poprzez zachęcenie do podzielenia się spojrzeniem na prawa dziecka w czasie pandemii oczami dziecka – praca pisemna Jak rozumiesz przestrzeganie praw dziecka
w dobie pandemii? Rozwiń temat uwzględniając naukę zdalną, domową izolację…

Wasze prace będą dla nas dorosłych źródłem wiedzy o tym, co przeżywacie, czego doświadczacie, co postulujecie. Chcemy usłyszeć Wasz głos, bo to Wy jesteście najważniejsi.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116111.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Czekamy na Wasze zdjęcia w mediach społecznościowych, plakaty (nadsyłać do pani Eweliny Wołek) oraz Wasze prace (nadsyłać do pani Doroty Witas). Najciekawsze prace zostaną nagrodzone Misiami zgodnie z hasłem #TrzymajStronęMisia.


Wyniki konkursu „Różne oblicza patriotyzmu – w hołdzie biało-czerwonej”

 

Komisja konkursowa w składzie:

Artur Iwan
Violetta Ziółko
Jacek Łyp

dokonała rozstrzygnięcia konkursu fotograficznego ogłoszonego z okazji obchodów Święta Niepodległości.

I miejsce – Roksana Celniaszek 2a G

II miejsce – Adam Wnuk 2a SP

III miejsce – Kacper Janecki 2c SP

Wyróżnienie otrzymują: Mateusz Wojdała 1b i Wiktoria Kiszka 2a SP

Osobom, które zajęły 1,2,3 miejsce wręczymy nagrody rzeczowe po powrocie do szkoły.

A wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymują oceny celujące z przedmiotów specjalistycznych za okazaną postawę patriotyczną.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy pomysłu na ciekawe zdjęcie.

                                                                                                                  Komisja konkursowa

                                                                               


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole – projekty – otwórz


KONKURS
pod hasłem „Przyjaźń i bezpieczeństwo uczniów w praktyce”
w ramach
Kampanii „Relacje szkolne źródłem bezpieczeństwa
w roku szkolnym 2019/2020 i 2020/2021

Klasy ratowniczo- medyczne i pożarnicze biorą udział w konkursie „Przyjaźń i bezpieczeństwo uczniów w praktyce”. Film, który znajduje się poniżej  jest podsumowaniem przedsięwzięcia przeprowadzonego na terenie szkoły pod hasłem „ Bezpieczna JA, bezpieczny TY” oraz zapowiedzią kolejnych działań.

W związku z  licznymi zajęciami praktycznymi uczniowie naszej szkoły postanowili wykorzystać to w praktyce. Podjęli się wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy w celu uczenia młodszych kolegów i koleżanki.

 Uczniowie klasy  ratowniczo – medycznej opowiedzieli przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Przedszkolaki nauczyły się podstawowych numerów alarmowych i jak wezwać pogotowie przez telefon. Duże wrażenie na nich zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji.

Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

W październiku zaplanowane było kolejne działanie, klasy pożarniczej, która miała odwiedzić kolejną grupę przedszkolaków. Głównym celem tego przedsięwzięcia będzie  promocja wiedzy i kształtowanie bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym bezpieczeństwu oraz integracja naszej szkolno – przedszkolnej społeczności.
Poprzez nasze działania chcemy przybliżyć dzieciom sylwetkę strażaka i opowiedzieć na czym polega jego praca.
Ponadto pragniemy przekazać dzieciom, jak powinny zachować się w przypadku powstania pożaru w domu czy przedszkolu, a w szczególności uświadomić im niebezpieczeństwa, jakie stwarza zabawa niebezpiecznymi materiałami i jak mogą wezwać pomoc pod nieobecność dorosłych.
Kolejnym zadaniem będzie wdrożenie dzieci do prawidłowych zachowań podczas ewakuacji poprzez: doskonalenie umiejętności poruszania się w grupie, wskazanie właściwych postaw podczas ewakuacji oraz omówienie znaczenia symboli znaków ewakuacyjnych.
Jak tylko warunki epidemiologiczne na to pozwolą odbędzie się to zaplanowane szkolenie przedszkolaków przez naszych uczniów.


Obchody Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w naszej szkole

Klasy ratowniczo-medyczne i pożarnicze naszego liceum brały udział w warsztatach szkoleniowych z ratownictwa medycznego w ramach obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który ma na celu promocję zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród społeczeństwa.

Ratownicy medyczni z Grupy Ratownictwa-Medycznego przy OSP Dąbrowa Górnicza  Śródmieście uświadomili naszym uczniom jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a dzięki szkoleniu młodzież nauczyła się jak udzielić pomocy poszkodowanemu z nagłym zatrzymaniem krążenia przy użyciu AED, przy zadławieniu czy drobnych urazach.

W ramach zajęć odbyły się pokazy sprzętu z dziedziny ratownictwa technicznego i ratownictwa wodnego przeprowadzone przez strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się m.in. z hydraulicznym zestawem ratowniczym, służącym  do usuwania skutków wypadków drogowych, w tym uwalniania osób poszkodowanych, uwięzionych w pojazdach
oraz z wyposażeniem pontonowej łodzi ratowniczej, ubraniami wypornościowymi, kołami i rzutkami ratowniczymi.

Przedstawiciele Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej przy OSP Okradzionów opowiedzieli jak działają grupy poszukiwawczo-ratownicze i na czym polega szkolenie psa ratownika w terenie.

Warsztaty te miały na celu naukę zasad postępowania w razie wypadków w codziennym życiu, uwrażliwienie młodzieży na potrzebę niesienia pomocy oraz wykształcenie w nich właściwych postaw.


 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole

Otrzymaliśmy dotację w wysokości 15000 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej z przeznaczeniem na promocję czytelnictwa.
Wszyscy: uczniowie, rodzice, nauczyciele włączyli się do przygotowania  listy propozycji książek do zakupu.
Lista książek została zaopiniowana przez Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski oraz Miejską Bibliotekę Publiczną i Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.
Teraz trwa wpisywanie książek do programu bibliotecznego MOL Net+, żeby wszyscy mogli jak najszybciej korzystać z zakupionych nowości.


Nowelizacja Rozporządzenia MEN – otwórz


Zapraszamy do udziału w projekcie „Młodzi robią Metropolię”

Młodzi robią Metropolię informacje, pytania i odpowiedzi – otwórz

Regulamin Projektu Młodzi robią Metropolię – otwórz

Gallery with ID 287 doesn't exist.