Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

Uroczystość  zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się od uroczystej zbiórki i meldunku złożonego przez dowódcę uroczystości kadet Natalię Stramę Dyrektorowi  szkoły Arturowi Iwanowi.
Bardzo nam było miło, że naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Małgorzata Durbacz, pierwszy zastępca Komendanta miejskiego Policji w Dąbrowie Górniczej młodszy inspektor Pani Renata Hałabuda, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Będzinie podpułkownik Wojciech Bakalarz oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej młodszy brygadier Zbigniew Gnacik.
Złożyli oni podziękowania zasłużonym nauczycielom i uczniom naszej szkoły. My również jesteśmy im wdzięczni za okazaną życzliwość, zangażowanie i pomoc w szkoleniu uczniów klas mundurowych,
W trakcie uroczystości zostały wręczone wyróżnionym uczniom  brązowe, srebrne i złote odznaki oraz rozdano świadectwa z biało – czerwonym paskiem. Zakończenie roku szkolnego to najlepsza okazja, by wyrazić pełne wdzięczności podziękowania wszystkich rodzicom, którzy aktywnie wspierali nas na różnych polach, angażując się
w życie społeczności uczniowskiej.
W ostatnim dniu roku szkolnego uczniowie podziękowali również Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji za wyrozumiałość i cierpliwość oraz ogrom przekazanej wiedzy, a także za zdobyte umiejętności.
Po oficjalnej części uroczystości w nastrój wakacyjny wprowadzili nas nasi uzdolnieni wokalnie i instrumentalnie uczniowie. Swój talent mieli okazję zaprezentować tacy artyści jak Andżelina Kazirod, Krzysztof Jasiówka, Piotr Juszczyk oraz zespół muzyczny pierwszej klasy. Całość akademii w sposób perfekcyjny poprowadzili Nikola Elchiyan i Oskar Grabowski, a rolę operatora dźwięku pełnił niezawodny Olav Osman.

Życzymy Wszystkim wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych pozytywnych wrażeń i fantastycznych przeżyć.


dni otwarte w Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej

 

   Dzień sportu

2 czerwca spotykaliśmy się, by w duchu sportowej rywalizacji jednoczyć się we wspólnych dążeniach, zmaganiach. Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. Uczniowie mieli szansę wykazać się sprawnością fizyczną i umysłową w wielu różnych konkurencjach.
Dzień ten był wyjątkowy i pełen miłych niespodzianek. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie imprezy i jesteśmy pewni, że nie zabraknie chętnych do wzięcia w nich udziału, jeżeli nie jako uczestnicy, to jako zagrzewający do walki zawodników kibice.
W klasyfikacji końcowej zwyciężyła klasa III c, a tytuł wicemistrza uzyskała klasa I a.

Gratulujemy!


wycieczka do Biblioteki Śląskiej w katowicach

29 maja 2023 klasa policyjna Ia wraz z nauczycielami języka hiszpańskiego i biblioteki szkolnej wzięła udział w wycieczce do Katowic do Biblioteki Śląskiej.
Uczniowie zobaczyli pokaz „Z czego uczyli się nasi pradziadkowie – dawne podręczniki i elementarze” oraz dowiedzieli się jak działa książkomat i jak można zapisać się
do biblioteki i korzystać ze zbiorów. Zwiedzili także zaplecze biblioteki gdzie przez roboty transportowane są zamówione książki.


„RATUJ Z NAMI – BĄDŹ ŚWIADOMY, BĄDŹ BEZPIECZNY” Z UDZIAŁEM NASZYCH MUNDUROWYCH

„Ratuj z nami – bądź świadomy, bądź bezpieczny” to projekt, w którym policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej uczestniczą razem klasami mundurowymi III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej w edukowaniu młodzieży klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów na temat sytuacji zagrożenia życia oraz nauczenie ich, jak skutecznie reagować
w takich sytuacjach.

WIĘCEJ – OTWÓRZ


Udział naszych uczniów w organizacji PÓŁMARATON DĄBROWSKIego

Uczniowie III LO pomagali w organizacji Półmaratonu Dąbrowskiego, który odbył się w niedzielę 16 kwietnia 2023 r. Czuwali nad bezpieczeństwem zawodników na trasie biegu oraz przygotowywali i podawali na wyznaczonych odcinkach trasy wodę i przekąski. Uczniowie naszego liceum stanęli na wysokości zadania i jesteśmy z nich bardzo dumni.


Szkolny Dzień Doradztwa Zawodowego

W dniu 30 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Doradztwa Zawodowego. Przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Wojska, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, ABW, Ratowników Medycznych zachęcali młodzież do wstąpienia w ich szeregi.  Specjaliści przedstawiali uczniom swoje zawody i opowiadali o wymaganiach jakie należy spełnić aby pracować w służbach mundurowych. Podczas spotkania młodzież miała również okazję zadać pytania i dowiedzieć się więcej o pracy w służbach mundurowych.


Za nami Świąteczna Zbiórka Żywności, w której wzięliśmy udział wraz z Dąbrowskim Stowarzyszeniem Rodzin w Kryzysie. Zbieraliśmy produkty z długim terminem przydatności do spożycia na przykład: mąka, makaron, kasza, cukier, kawa, herbata, kakao olej, konserwy, bakalie, słodycze, przetwory owocowe i warzywne.
Wielkanocna Zbiórka to zastrzyk żywności długoterminowej, która jest szczególnie potrzebna w Święta. Zbiórka odbyła się w sklepie Auchan w CH POGORIA w dniach: 31.03.2023r, 01.04.2023r., 02.04.2023r.

Dziękujemy naszym wolontariuszom: Katarzynie Złotowskiej, Sandrze Jasińskiej, Oliwii Pietraga, Szymonowi Magudzie, Julii Kasprzyk, Ninie Bugaj, Szymonowi Wróbel, Natalii Wiśniowskiej, Nadii Kłys, Wiktorii Kowal, Idze Rachwał, Natalii Młynek, Emilii Zarychta, Nell Rarata, Nikoli Elchiyan, Magdalenie Hofler, Patrycji Pucek, Emilii Macha, Emilii Wiśniewskiej, Weronice Pająk, Dominice Kubień, Karolinie Trojnackiej, Zuzannie Habrzyk, Dawidowi Pawłowskiemu, Zuzannie Szydłowskiej, Amelii Jaskólskiej, Rozalii Szabra oraz Aleksandrze Bednarz.


 

19. Festiwal Nauki Akademii WSB

Festiwal Nauki już od niemal dwóch dekad gości w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie klasy policyjnej I a wraz z wychowawcą mieli okazję uczestniczyć w serii wykładów dotyczących takich tematów jak „Uwolnij stres i przywróć równowagę w ciele, umyśle i emocjach czyli słów kilka o kinezjologii”, „Po kiego grzyba ludzie biorą – młody mózg kontra substancje psychoaktywne” oraz „BHP mózgu – jak dbać o swój mózg na co dzień”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, które na pewno wykorzystamy na co dzień.


,,Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”.
George Santana

Aby uczcić pamięć wszystkich pomordowanych uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Władysława Andersa w dniu 24 marca 2023 r. odwiedzili największy
z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady – KL Auschwitz i Birkenau. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.
Nie sposób jest zrozumieć dzisiejszy świat bez konfrontacji z tym miejscem mordu.


Pokaz Ratownictwa Lodowego w ramach współpracy z KM Państwowej Straży Pożarnej.

We wtorek, na zaproszenie Komendanta Miejskiego PSP w Dąbrowie Górniczej, uczniowie klas pożarniczo-ratowniczych udali się nad zbiornik wodny Pogoria III, gdzie funkcjonariusze tutejszej JRG przeprowadzali ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

Pokaz praktyczny, poprzedzony był omówieniem zasad organizacji działań ratowniczych na lodzie w zakresie podstawowym, prezentacją i omówieniem sprzętu używanego przez Jednostki PSP oraz postępowania z poszkodowanymi będącymi w różnych stanach hipotermii. Cenną wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzielił się z uczniami sekc. Krzysztof Skrzyniecki, instruktor zmianowy Ratownictwa Lodowego.

W dalszej części pokazu, uczniowie mogli zobaczyć jak w praktyce wyglądają działania ratownicze z użyciem sań lodowych oraz ile wysiłku wymaga od ratowników poruszanie się po kruchym lodzie w celu dotarcia do poszkodowanego. Niestety, tego typu działania nie zawsze kończą się sukcesem. Kiedy osoba poszkodowana znajdzie się pod lodem, to sytuacja taka wymaga podjęcia działań ratowniczych na poziomie specjalistycznym. Działania takie, na terenie województwa śląskiego prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego PSP z Bytomia, która również wzięła udział w ćwiczeniach, a o której z pasją opowiedział doświadczony nurek, Kierownik Prac Podwodnych kpt. Sławomir Wysypoł.

W dalszej części, członkowie grupy zaprezentowali sprzęt z jakiego korzystają nurkowie w trakcie działań poszukiwawczo ratowniczych, w tym nin. wykorzystanie sonaru wspomagającego pracę nurków. Będąc w pełni podziwu dla profesjonalizmu i zaangażowania z jakim przeprowadzone zostały ćwiczenia, serdecznie dziękujemy wszystkim funkcjonariuszom z Panem mł. bryg. Zbigniewem Gnacikiem Komendantem Miejskim na czele.

 

 

7 lutego klasa II a wraz z nauczycielami języka hiszpańskiego i niemieckiego pojechała do Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wysłuchaliśmy wykładu „Encyklopedie i słowniki”. Była to również okazja do zobaczenia książek z XV, XVI, XVII i XVII wieku oraz wydawnictw współczesnych.  Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się leksykon imion oraz książki rękopiśmienne.


Bezpieczne ferie – PREZENTACJA III LO

DOBRO TO WYNIK DZIELENIA – SZKOLNA AKCJA SZLACHETNA PACZKA

Kochani! Jesteście WIELCY!!! Udało się wspólnymi siłami spełnić marzenia…
Oto relacja Igi – szkolnej koordynatorki akcji „Szlachetna Paczka”:

„10 grudnia pojechaliśmy do Rodziny. Nasze prezenty, z lekkim trudem, upchnęliśmy do dwóch samochodów. Po przybyciu pod blok naszym oczom ukazał się dość wąski korytarz, który nieco utrudniał szybkie i sprawne przenoszenie prezentów. Drzwi wejściowe do mieszkania otworzyła nam kobieta z ogromnym uśmiechem na twarzy, a tuż za nią wybiegła drobna dziewczynka. Na widok misia zawołała: „Wow, jaki wielki miś – mój miś!!!”. Tak też pierwszy prezent znalazł właścicielkę. Mama miała radość w oczach, mieszającą się ze łzami wzruszenia. Rodzina nie spodziewała się aż takiej ilości paczek. Kiedy tylko weszliśmy do mieszkania, poczuliśmy bijące od nich ciepło rodzinne. Niestety, czas nas poganiał i nie było możliwości na dłuższą pogawędkę. Mama w imieniu całej rodziny, wyściskała mnie
i podziękowała. Wracając do magazynu upewniłam się, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Tej rodzinie prezenty były bardzo potrzebne. Dobro to wynik dzielenia. ” Iga


Sukces naszych uczniów w zawodach sportowych

W dniu 06.12.2022 odbyły się Mistrzostwa Dąbrowy Górniczej szkół średnich w Badmintona. Nasi uczniowie zajęli 2 miejsce w kategorii dziewcząt oraz piąte w kategorii chłopców.

Gratulujemy!!!


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 

W dniu 06.12.2022r. rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Oto wyniki:

I miejsce: Amelia Marczak klasa IV a

II miejsce: Weronika Olszacka klasa IV a

III miejsce: Roksana Strzyż klasa II b

Gratulujemy!!!


Uroczyste obchody Dnia Podchorążego

26 listopada 2021 r.  miały miejsce uroczyste obchody Dnia Podchorążego mające na celu upamiętnienie wydarzeń rozpoczynających powstanie listopadowe w dniu 29 listopada 1830 roku przez Podchorążych, pielęgnowanie pamięci o dziejach oręża polskiego, popularyzowanie historii oraz promocję postaw patriotycznych.

Klasy pierwsze policyjne I a, I b i I c oraz klasa wojskowa I d również uczciły pamięć poległych w walce bohaterów. Brały udział w uroczystościach pod Pomnikiem Legionów Polskich w Dąbrowie Górniczej.


22 listopada klasa 2a wraz z opiekunami pojechała na wycieczkę do Biblioteki Śląskiej. Uczniowie mogli zobaczyć książki polskie, hiszpańskie, niemieckie i włoskie pochodzące z różnych wieków. Zwiedzili też bibliotekę i dowiedzieli się jak można zapisać się do Biblioteki Śląskiej i jak korzystać ze zbiorów


ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Tego dnia przypominamy o wydarzeniach z 1918 r., kiedy po 123 latach zaborów odrodziła się polska państwowość.
10 listopada wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu”, czyli o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” przed Pomnikiem Zwycięzcy w Gołonogu. 11 listopada braliśmy udział we mszy za Ojczyznę w Bazylice Najświętszej Maryi Panny, a później w głównych uroczystościach na pl. Wolności z udziałem władz miasta i mieszkańców, gdzie złożyliśmy kwiaty pod tablicą 11 pułku piechoty. Część z nas uczestniczyła również w „Dąbrowskim Biegu dla Niepodległej”.
Jesteśmy bardzo dumni z patriotycznej postawy naszych uczniów.


Wojskowa Gra Terenowa 

11 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w Wojskowej Grze Terenowej w Lublińcu. W zawodach uczestniczyło 10 -u uczniów naszego szkoły, którzy utworzyli dwie 5-osobowe drużyny wraz z opiekunami. Konkurencje w ramach Gry miały charakter drużynowy, a wszyscy uczestnicy biorący udział w Grze dostali pamiątkowe dyplomy.


W dniach 7-8 listopada 2022r. w Bazie Biwakowo-Campingowo-Rekreacyjnej „Eurocamping” w Błędowie zorganizowany został obóz szkoleniowo-kondycyjny dla grupy ratowniczo-medycznej i pożarniczej klasy 3c. Podczas obozu uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, przeprowadzali różne formy działań gaśniczych, poznali możliwości i sposoby podawania piany gaśniczej oraz dowiedzieli się w jaki sposób pracują psy ratownicze poszukujące osób żywych zaginionych w terenach leśnych jak i w gruzowiskach po katastrofach budowlanych. Istotnym elementem zajęć była współpraca grupy pożarniczej z zespołem ratowniczo-medycznym.

Szkolenia prowadzili i nadzorowali funkcjonariusze JPG Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej, Grupa Ratownictwa Medycznego OSP Dąbrowa Górnicza Śródmieście oraz Dąbrowska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Okradzionów.

Pod pachowym okiem kaprala uczniowie poznali także tajniki survivalu. Szkolenie obejmowało podstawy zachowania się w lesie, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i organizowania pomocy. Uczestnicy obozu zdobyli m.in. umiejętność filtrowania wody oraz rozpalania ognia za pomocą krzesiwa.

Uczniowie spisali się na medal. Z pewnością nie był to ostatni taki wyjazd.


28 października 2022 r. klasa I f złożyła hołd pamięci bestialsko zamordowanym w Katyniu. Uczniowie pod pomnikiem Dębów Pamięci na Górce Gołonoskiej zapalili znicze i oddali cześć tym, którzy swoją miłość do Ojczyzny przypłacili życiem.


Poligon klas policyjnych 2022

W dniach 24 – 27 października kadeci klas policyjnych I a i I b szkolili się w bazie biwakowo-campingowo-rekreacyjnej „Eurocamping” w Błędowie z kapralem oraz z policyjnym instruktorem wyszkolenia strzeleckiego, profilaktykiem i dzielnicowym. Mundurowi dali możliwość bliższego przyjrzenia się pracy funkcjonariuszy i poznania sprzętu, jaki na co dzień wykorzystują w służbie. Uczniowie uzyskali informacje nie tylko na temat budowy i zasady działania broni palnej oraz sprzętu przeciw zamieszkom (PZ), ale i jak rozpalić ognisko, nawet w ekstremalnych warunkach z wykorzystaniem m. in. krzesiwa i kory z brzozy, a później ugotować na nim wodę do leśnej herbatki oraz filtrować wodę do picia nawet z kałuży. Poznali także elementy taktyki zielonej: poruszanie w szyku i maskowanie z wykorzystaniem terenu. Nie obyło się oczywiście bez musztry plutonu, spaceru po lesie, ogniska z pieczeniem kiełbasek, a także warty nocnej i zaprawy porannej. Mimo bardzo wymagających zajęć uczniowie wykazali się hartem ducha i ogromnym zaangażowaniem. Wyjazd oceniamy jako wyjątkowo udany.


Udział w konferencji edukacyjnej
„Pamiętaj, że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia”.

21 października 2022 r. klasa I a o profilu policyjnym miała okazję uczestniczyć w konferencji edukacyjnej, która odbyła się w sali Sejmu Śląskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach w ramach obchodów setnej rocznicy powstania Policji Województwa Śląskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej
w Katowicach oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Podczas konferencji Muzeum Śląskie zaprezentowało wystawę poświęconą policjantowi Ignacemu Wacławczykowi
wraz z prezentacją broni, która była na wyposażeniu Policji Państwowej oraz album fotograficzny policjantów z Katowic.


REJONOWE ZAWODY
W TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT  

Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły po wywalczonym awansie do zawodów rejonowych zmierzyła się 20 października 2022 r. z zawodniczkami z innych miast.

Drużyna dziewcząt w składzie:

 Kowal Wiktoria z klasy 1a

Herszkiewicz Dominika z klasy IIIa

Rarata Nell z klasy Id

po zaciętych indywidualnych pojedynkach i grze deblowej wywalczyła

III miejsce w rejonowych zawodach w tenisie stołowym

Widać było zapał i wielkie serce, które dziewczęta włożyły w grę. GRATULUJEMY!!!


MISTRZOSTWA DĄBROWY GÓRNICZEJ W TENISIE
STOŁOWYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła 17 października 2022 r. w Miejskich Indywidualnych Zawodach w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców szkół ponadpodstawowych. W Mistrzostwach Dąbrowy Górniczej brało udział osiem dąbrowskich szkół.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie:

  1. Wiktoria Kowal                       I a
  2. Dominika Herszkiewicz          III a
  3. Nell Rarata                               I d

  Dziewczęta zajęły III miejsce w mieście, uzyskując awans do rejonowych zawodów.

Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie:

  1. Bartłomiej Koch             I a
  2. Vladyslav Shevchenko          I c

   Zarówno dziewczęta jak i chłopcy dali z siebie wszystko i godnie reprezentowali naszą szkołę. Zobaczcie sami w galerii zdjęć.

Składamy naszej drużynie dziewcząt i chłopców serdeczne gratulacje oraz życzymy kolejnych sukcesów w tej dziedzinie sportowej.


Wizyta w Państwowej Strazy Pożarnej

Polityka „Otwartych drzwi”, jaką już od 4 lat stosuje Pan Komendant Miejski PSP w DG w stosunku do uczniów naszej szkoły, dziś znów pozwoliła na zebranie cennych owoców, w postaci wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Po wielu godzinach musztry, przygotowującej  do ślubowania, uczniowie klasy I pożarniczej udali się do JRG w Dąbrowie Górniczej. Była to ich pierwsza wizyta w tutejszej jednostce, która umożliwiła zapoznanie się z jej strukturą organizacyjną, funkcjonowaniem stanowiska kierowania, sprzętem i wyposażeniem. W trakcie wizyty, uczniowie mogli od kuchni poznać codzienną służbę dąbrowskich strażaków. Dla uczniów klas od II do IV, funkcjonariusze przygotowali warsztaty praktyczne, wpisujące się w  program nauczania w powyższych rocznikach. Znalazły się w nich zagadnienia z dziedziny ratownictwa technicznego, a w nich zasady działania oraz obsługa ratowniczych zestawów hydraulicznych i pneumatycznych. Nie mogło zabraknąć tematyki  działań gaśniczych w ramach których szczególna uwagę zwrócono na techniki operowania prądami gaśniczymi, koordynowanie działań gaśniczych (współpraca rot). Tym razem, cennym doświadczeniem i tajnikami wiedzy pożarniczej dzielili się z nami: mł. asp. Krzysztof Kaziród, mł. asp. Damiam Pompa oraz ogn. Krzysztof Wajs. Nadzór pedagogiczny nad przebiegiem zajęć, prowadził Pan Dyrektor Artur Iwan.

Serdeczne podziękowania Dla Pana mł. bryg. Zbigniewa Gnacika Komendanta Miejskiego PSP w Dąbrowie Górniczej za dotychczasowa współprace i wspólne zdjęcie oraz dla podległych Mu funkcjonariuszy za poświęcony czas i profesjonalizm, składa Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie klas pożarniczych.


ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH

14 października 2023 r. do ślubowania przystąpiło aż sześć klas mundurowych. Uroczystość miała miejsce na placu przed Fabryką Pełną Życia, a swoją obecnością zaszczycili ją rodzice, zaproszeni goście – przedstawiciele władz państwowych, lokalnych oraz służb mundurowych różnego szczebla.  Doniosłości całej imprezy dodała obecność Kompanii Honorowej Garnizonu Śląskiego oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Spotkanie zakończyło się uroczystą defiladą młodzieży. Ślubowanie pozostawiło niezapomniane wrażenia zarówno wśród młodzieży naszej szkoły jak i pozostałych uczestników imprezy.


Obóz szkoleniowy w Kuźnicy Brzeźnickiej
Klasy pierwsze III LO im. Gen. W. Andersa w Dąbrowie Górniczej w dniach od 2-6 października 2022 roku brały udział w obozie szkoleniowym w Kuźnicy Brzeźnickiej otoczonej lasami w niezwykłych barwach jesieni. To była wyjątkowa okazja, by pod okiem instruktorów, mogli nabyć wiele umiejętności i sprawdzić swoją wytrzymałość. Kadeci w czasie tego intensywnego szkolenia poznali Zieloną i Czarną Taktykę, podstawy strzelectwa w terenie zurbanizowanym, zjazdy na linie, techniki survivalowe. Brali udział w zajęciach medycznych i chemicznych. Mogli poznać różne sposoby reakcji na alarmy. Nauczyli się podstaw topografii, które później sprawdzali podczas gry terenowej i toru przeszkód. Pomimo wielkiego wysiłku fizycznego z ich strony, twierdzą, że chętnie jeszcze by tam zostali.

Zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców do akcji charytatywnej. Prosimy o pełną mobilizację, zaangażowanie i udostępnianie.

Wkrótce dostarczymy więcej informacji.


Ewakuacja w  III  LO

W dniu 27.09.22r. o godzinie 11.00  w naszej szkole i przedszkolu, zgodnie z przepisami ochrony przeciwpożarowej, przeprowadzono praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku szkoły.  W ewakuacji wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy administracji i obsługi.

Celem ewakuacji było sprawdzenie stopnia przygotowania personelu i uczniów do działań w sytuacji zagrożenia pożarowego lub innego miejscowego zagrożenia, sprawdzenie znajomości zasad postępowania w przypadku konieczności ewakuacji w tym znajomości kierunków ewakuacji, wyjść ewakuacyjnych, miejsca zbiórki itp.

Od momentu ogłoszenia alarmu, do momentu opuszczenie budynku przez ostatnią osobę i dotarciu do wyznaczonego miejsca zbiórki upłynęło półtorej minuty. W poczuciu odpowiedzialności, jako kierujący ewakuacją do momentu przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej, budynek opuścił Pan Dyrektor, który zebrał niezbędne informacje od nauczycieli celem przekazania ich przybyłemu na miejsce dowódcy Straży Pożarnej. W ewakuacji uczestniczyło …. uczniów, …… przedszkolaków, oraz …..pracowników. Uczniowie klasy III pożarniczej przeprowadzili symulację działań gaśniczych, budując 2 linie gaśnicze od wozu bojowego w kierunku szatni dla uczniów. Ćwiczenia przeprowadzono przy udziale funkcjonariuszy  Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z D.G. pod dowództwem mł. kpt. Dariusza Walens, za co serdecznie dziękujemy.


Obchody Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w  III  LO

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy przypadający na 13 -go września, uczczono w naszej Szkole z  niewielkim opóźnieniem, ale za to przy udziale wiodących w tej dziedzinie służb ratowniczych w tym: Zespołu Ratownictwa Medycznego i zastępów PSP z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Dąbrowy Górniczej. Warto w tym miejscu podkreślić, że każdy strażak  Państwowej Straży Pożarnej posiada kwalifikacje w zakresie Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej, zatem ich udział nie był przypadkowy.

Dla uczniów klasy pierwszej pożarniczej był to pierwszy kontakt z funkcjonariuszami naszej zaprzyjaźnionej jednostki, którzy zapoznali ich ze sprzętem jakim dysponuje dąbrowska jednostka, a uczniowie klasy trzeciej, zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom zdobyte dotychczas umiejętności. Był to miedzy innymi pokaz budowy linii gaśniczej  z podaniem dwóch prądów gaśniczych w natarciu. Ponadto każdy przyjazd funkcjonariuszy to dobry moment na kolejne zajęcia praktyczne z użyciem sprzętu.

W ramach tematyki opartej o ratownictwo techniczne, uczniowie poznawali zasady obsługi hydraulicznych i pneumatycznych zestawów ratowniczych. Funkcjonariusze podnosząc poprzeczkę, zaprezentowali technikę podawania prądu gaśniczego w natarciu z równoczesną osłoną ratowników. Technika ta wymaga skoordynowanej współpracy dwóch rot z czym poradzili sobie młodzi adepci.

Dla uczniów klasy pierwszej ratowniczo-medycznej zorganizowany został pokaz wyposażenia karetki pogotowia ratunkowego, gdzie ratownik medyczny uświadomił naszym uczniom jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a dzięki krótkiemu szkoleniu młodzież nauczyła się jak udzielić pomocy poszkodowanemu z nagłym zatrzymaniem krążenia przy użyciu AED, przy zadławieniu czy drobnych urazach.

Tego typu spotkania zawsze cieszą się dużym uznaniem wśród uczniów i motywują do działania.

Serdeczne podziękowania dla Wszystkich funkcjonariuszy i ratowników, którzy z dużym zaangażowaniem i wysokim profesjonalizmem dzielili się z naszymi uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem.


Zajęcia z doradztwa zawodowego

20 września w ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Wydziału Rekrutacji WCR w Będzinie. W trakcie zajęć uczniowie uzyskali informacje na temat służby wojskowej, zasad naboru do akademii wojskowych, szkół podoficerskich, dobrowolnej służby wojskowej, Legii Akademickiej oraz terytorialnej służby wojskowej. Szczegółowo zostały omówione korzyści bycia zawodowym żołnierzem oraz możliwości rozwoju zawodowego i osobistego. Uczniowie wstępnie zadeklarowali zostanie zawodowym żołnierzem i większość z nich wiąże swoją przyszłość pracy w sektorze wojskowym. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.


 „Bieg Fair Play PKOl”

Idąc z duchem szczytnych celów, III LO przyłączyło się do akcji „Bieg Fair Play PKOl”. We wtorek 13. 09. 2022 klasy spotkały się na terenach boisk szkolnych. Następnie przystąpiliśmy do biegów zgodnie z ideą wartości: przyjaźń, uczciwość, szacunek. Każda klasa wraz z nauczycielami przebiegła 2 okrążenia (ok 650 m)


Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

W ramach obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy uczniowie naszej szkoły z klasy 3c ratowniczo-medycznej odwiedzili Szkołę Podstawową nr 12, aby pokazać swoim młodszym kolegom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczniowie wykonali na fantomach pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej u poszkodowanych z nagłym zatrzymaniem krążenia oraz zademonstrowali Chwyt Heimlicha, który ratuje życie, gdy w drogach oddechowych pojawi się ciało obce.

               Celem wizyty było zwrócenie uwagi na to, że pierwsza pomoc jest umiejętnością niezbędną w codziennym życiu, a odpowiednie działania podjęte szybko i umiejętnie mają znaczenie i przynoszą korzyści. Bardzo ważne jest też wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.


OBCHODY 82. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
POD GROBEM POLICJANTA POLSKIEGO

09 września 2022r. młodzież naszej szkoły brała udział w obchodach 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbyły się na terenie Katowickiej Komendy Wojewódzkiej. Główna część wydarzenia miała miejsce przed Grobem Policjanta Polskiego.

Uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP, została  zorganizowana przez Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, zapalony został Znicz Pamięci.

Odczytany został również Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wspólnego wieńca na Grobie Policjanta Polskiego. Oprawą muzyczną związaną z ceremoniałem policyjnym zajęła się Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a nasza młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny pod nazwą: „W pamięci pozostanie”. Rangę uroczystości podkreślił udział Kompanii Honorowej garnizonu śląskiego i naszego pododdziału z klasy IIIa.