Rok szkolny 2018/2019


Konferencja COLąd –DKL w Krakowie

23 maja 2019 roku klasy wojskowe z naszego liceum uczestniczyły w konferencji naukowej w Krakowie. Konferencja ta została zorganizowana z okazji 5 lecia Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa, a odbyła się na terenie Kampusu Krakowskiej Akademii im. A. Frycza – Modrzewskiego.

Wydarzenie to poświęcone było głównie tematyce związanej z historią COLąd – DKL, rolą Sił Zbrojnych RP w systemie bezpieczeństwa narodowego, zagrożeniom dla bezpieczeństwa Polski w XXI wieku oraz polskim kontyngentom wojskowym. Było ono połączone ze statycznym pokazem uzbrojenia i sprzętu wojskowego będącym na wyposażeniu Wojsk Lądowych.

Gościem specjalnym na konferencji był prof. Wojciech Narębski, który  wspominał wydarzenia z kampanii włoskiej – bitwy o Monte Cassino.

Spotkanie zakończono po omówieniu tematyki dotyczącej systemu naboru do Sił Zbrojnych RP.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie naszej szkoły na tak ważne wydarzenie.

Gallery with ID 180 doesn't exist.


WOJEWÓDZKIE  ZAWODY STRZELECKIE
„O SREBRNE MUSZKIETY 2019”

Gratulacje dla reprezentacji dziewcząt i chłopców III LO.

W środę 22.05.2019r. 3-osobowe reprezentacje dziewcząt i chłopców III LO pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Violetty Ziółko uczestniczyły w 58 wojewódzkich zawodach strzeleckich „ O srebrne muszkiety 2019”. Zawody odbyły się w Bieruniu Nowym na strzelnicy sportowej K.S.S-LOK „Piast”.

więcej


V miejsce dla III LO w Konkursie

„I Ty możesz zostać ratownikiem!”

Nasi uczniowie w dniu 09.04.2019.r  sprawdzali swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w konkursie zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego  –  „ I Ty możesz zostać ratownikiem” pod opieką p. Violetty Ziółko.

więcej


XII Półmaraton Dąbrowski ArcelorMittal Poland

Uczniowie III LO pomagali w organizacji XII Półmaratonu Dąbrowskiego ArcelorMittal Poland, który odbył się w niedzielę 14 kwietnia 2019 r.

W tym roku wystartowało 1215 zawodników w biegu i marszu Nordic Walking, którzy pokonali przygotowaną przez Centrum Sportu i Rekreacji malowniczą trasę nad jeziorami Pogoria III i Pogoria IV.

Uczniowie klas mundurowych Ia, Ib, IIa, IIb LO czuwali nad bezpieczeństwem zawodników na trasie biegu oraz przygotowywali i podawali na wyznaczonych odcinkach trasy wodę, izotoniki, owoce, czekoladę.

Grupa uczniów z klasy Ic i IIc LO dzielnie kibicowała zawodnikom podczas biegu biorąc udział w konkursie „Mistrz kibicowania” za co otrzymaliśmy podziękowania.

Gallery with ID 173 doesn't exist.

Gallery with ID 174 doesn't exist.


Dzień Otwarty w naszej szkole

Gallery with ID 169 doesn't exist.

Sukces naszych kadetów
na Ogólnopolskim Turnieju Musztry w Pyskowicach

Uczniowie klasy wojskowej i policyjnej wystartowali w turnieju musztry dla klas mundurowych i odnieśli ogromny sukces! 
I miejsce dla dowódcy czyli Janka Świercza oraz III miejsce dla Huberta Mroza w kategorii musztra indywidualnego kadeta. Opiekunami grup byli Janusz Kornes i Jacek Łyp.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Gallery with ID 166 doesn't exist.


ZAWODY STRZELECKIE „O SREBRNE MUSZKIETY 2019”

 Uczniowie klas mundurowych startowali w środę 20.03.2019r. w zawodach strzeleckich „O Srebrne Muszkiety 2019” na strzelnicy LOK w Dąbrowie Górniczej pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko i odnieśli ogromny sukces!

więcej


Jasełka 2018

Tradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka. Licealiści swoim występem podbili serca publiczności i wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Radosny śpiew kolęd uświadomił, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Była to wspaniała okazja do złożenia życzeń. Po Jasełkach, w świątecznym nastroju, odbyły się klasowe spotkania wigilijne.

Gallery with ID 142 doesn't exist.


Uroczystość wręczenia Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Plutonowy  Dawid Czepielewicz uczeń klasy III A.

Gallery with ID 140 doesn't exist.


ŚWIĘTO JĘZYKÓW OBCYCH

W tym roku 10 grudnia w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Uczniowie brali udział w konkursach realioznawczych i oglądali prezentacje multimedialne. Uczestniczyli też w spotkaniu z muzyką filmową i jej twórcami z różnych krajów świata. Ostatnim wydarzeniem tego dnia były pokazy musztry paradnej, przygotowane przez klasy mundurowe, podczas których komendy wydawano w językach obcych.

Gallery with ID 139 doesn't exist.

Klasy II liceum oraz klasy III gimnazjum przygotowali prezentacje oraz quiz z okazji Dnia Języków Obcych. Przedstawili projekty „Dlaczego warto odwiedzić Włochy” oraz „Hiszpania i Kraje Hiszpańskojęzyczne”. Uczniowie klas licealnych brali udział w konkursie odpowiadając na pytania dotyczące krajów, których języków się uczą. Zwycięska klasa została nagrodzona szóstkami z języka obcego.

Gallery with ID 141 doesn't exist.


 OBCHODY 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

11 listopada 2018 r. klasy pierwsze o profilu mundurowym uczestniczyły w obchodach 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po mszy świętej w Bazylice Pw.  NMP Anielskiej Pani młodzież wraz z wiernymi i zaproszonymi gośćmi przeszła szykiem na plac pod Pałacem Kultury Zagłębia i tam zaprezentowała musztrę paradną.

Gallery with ID 136 doesn't exist.


Urodziny Niepodległej – Kochamy Cię Polsko!

 9 listopada 2018 r. świętowaliśmy urodziny Niepodległej Polski.

Było radośnie, wesoło i patriotycznie. W ciągu 100 lat od odzyskania niepodległości Polska się zmieniła, zmieniło się Jej miejsce w świecie i Europie. Zmieniliśmy się My – Jej Obywatele. Pokazaliśmy, że na patriotyzm, polskość, wolność można też spojrzeć z innej perspektywy. Można o patriotyzmie, wolności, polskości mówić swoim głosem, słowami Nam bliskimi, prostymi i zrozumiałymi.

Nasza Jubilatka otrzymała prezenty muzyczne od każdej z klas oraz ogrom życzeń pisanych w ramach szkolnej akcji ,,Życzenia dla Niepodległej Polski’’. Prezentujemy te, które Nas wyjątkowo ujęły swoją treścią.

Byś cieszyła się spokojnymi porankami.
Byś zasypiała bez obawy o jutro.
Byś już nigdy nie czuła smaku przelanej krwi,
Nie słyszała szlochu pokrzywdzonych
A zawsze czuła dumę z siły którą posiadasz.

Weronika III b

          Droga Polsko! Z okazji Twojego święta życzę Ci wszystkiego, co najlepsze, dużo zdrowia, abyś nigdy nie zginęła, żeby wszyscy Polacy byli dobrzy, dbali o nasz naród i go pielęgnowali. Życzę Ci, aby już nigdy nie trzeba było walczyć o Twoją niepodległość. Pięknie rozwijaj się, bądź wzorem ładu, porządku i dobrobytu, miejscem życia, szczęścia, uśmiechu oraz radości.

                                                                                                                                                              Natalia II b

         Najdroższa Polsko, życzę Ci przede wszystkim byś mogła trwać w pokoju. Byś mogła być dalej dumna ze swych dzieci, które już nie muszą przelewać za Ciebie krwi, ale których sercu wciąż pali się płomień żywej miłości do Ciebie. Życzę Ci roztropnych, mądrych przywódców, którzy podejmując każde przedsięwzięcie będą mieli na celu Twoje dobro. Życzę ci aby nikt nie zapominał o Twojej historii, a tym bardziej nie próbował jej przekłamywać. Byś trwała i wzrastała dalej i była drogocenną pełną w oczach i sercach świata.

                                                                                                                                       Laura IIIb

Niepodległa Polsko! Życzę Ci dużo siły w walce z wszelkimi trudnościami oraz uczciwych Polaków, zarówno wśród rządzących, jak i rządzonych! Sto lat i dumy z porządnych obywateli.                                                                                                                                             autor nieznany

Gallery with ID 134 doesn't exist.

Gallery with ID 135 doesn't exist.


AKCJA BICIA REKORDU W JEDNOCZESNYM PROWADZENIU

RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO – ODDECHOWEJ

         W poniedziałek 16 października 2018r. w samo południe, w całej Polsce bity był rekord w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Do akcji włączyli się również uczniowie III LO. Tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

W Dąbrowie Górniczej akcja odbyła się w hali Widowiskowo – Sportowej „Centrum”, gdzie od godz.12.00 do 12.30 bity był ten rekord. Nasi uczniowie klas mundurowych dzielnie pomagali ratownikom medycznym w przeprowadzeniu tej akcji, jak również sami uczestniczyli w biciu rekordu.

więcej


ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ KATOWICKICH

W dniu 11.09.2018r. w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Katowickich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej, podczas której szansę na pokazanie swoich umiejętności artystycznych mieli uczniowie III LO.

W trakcie uroczystości pod Pomnikiem Porozumień Katowickich posadzono „Dąb Wolności”, jeden ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po tym uroczystym złożeniu kwiatów zgromadzeni mieli okazję wysłuchać przemówień m.in. wojewody śląski Jarosława Wieczorka, prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego: Andrzeja Rozpłochowskiego, Jacka Jagiełki i Zbigniewa Kupisiewicza, a także przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy, z którym naszym uczniom udało się zamienić parę słów w krótkim wywiadzie.

Pan Piotr Duda powiedział m.in. „…cieszy mnie też to, że jest młodzież taka jak Wy, to naprawdę jest dla mnie jak miód na serce, bo to Wy będziecie przejmować tę pałeczkę w przyszłości i przekazywać naszą historię, dzięki której obchodzimy 100-lecie niepodległości. Wrażenia artystyczne wspaniałe, bardzo mnie cieszy Wasza inicjatywa, że chcecie, że dobór pieśni był odpowiedni. To dla mnie bardzo ważne, że to nie występują artyści zawodowi, tylko Wy, licealiści, podejmujecie się tego i w sposób artystyczny przybliżacie nam naszą najnowszą historię.”

Gallery with ID 115 doesn't exist.


ODDALI HOŁD POLICJANTOM – OFIAROM NKWD

W niedzielę 16 września 2018 r. odbyły się uroczystości upamiętniające polskich policjantów pomordowanych przez NKWD.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00  nabożeństwem celebrowanym przez ks. kan. ppor. Andrzeja Stasiaka – Proboszcza i Kustosza Parafii i kapelana dąbrowskiej policji. Po nabożeństwie z udziałem policyjnej kompani honorowej i orkiestry na Placu Wolności odbyła się kolejna cześć upamiętniająca Policjantów Polskiej Policji Państwowej bestialsko pomordowanych przez NKWD. W uroczystościach licznie uczestniczyli policjanci dąbrowskiego garnizonu, na czele z Komendantem Miejskim Policji w Dąbrowie Górniczej insp. Arturem Klimkiem oraz nadkom. Rafałem Stańko – I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji. Hołd pomordowanym 78 lat temu przodkom oddali zaproszeni goście – parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele dąbrowskich przedsiębiorstw i organizacji, a także nasi uczniowie z klas mundurowych, którzy przygotowali  patriotyczne przedstawienie oraz mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego.

Gallery with ID 107 doesn't exist.


W ODDZIALE PREWENCJI POLICJI W KATOWICACH

14 września 2018 r. uczniowie klasy pierwszej o profilu policyjnym odwiedzili Oddział Prewencji Policji w Katowicach. Kadeci z bliska przyjrzeli się pracy policjantów, antyterrorystów oraz żołnierzy WP. Młodzież miała możliwość zapoznania się ze sprzętem, którym dysponują polskie służby mundurowe oraz przećwiczenia zachowań w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Możliwość nałożenia na siebie pełnego ekwipunku desantu lotnictwa i antyterrorysty, przejazd radiowozem na sygnale, czy wizyta w czołgu dostarczyły kadetom niezwykłych wrażeń.

Gallery with ID 105 doesn't exist.


SZKOLNE, NARODOWE CZYTANIE

            Dnia 10 września 2018 r. w naszej szkole odbyło się Szkolne Czytanie, które było częścią ogólnopolskiego projektu – Narodowe Czytanie. Honorowy Patronat nad akcją objął Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą do Narodowego Czytania zostało wybrane „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – utwór, który mówi o marzeniach, tęsknocie, rozczarowaniach związanych z niepodległą ojczyzną, jest pytaniem o kształt niepodległej ojczyzny.

W klimat okresu XX-lecia międzywojennego wprowadziła Nas piosenka „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie z klas Ic, IIc, IIIb czytali wybrane fragmenty utworu. Podkład muzyczny stanowiła muzyka polskiego kompozytora Włodka Pawlika. Punktem kulminacyjnym Szkolnego Czytania było wysłuchanie piosenki Czesława Niemena ,,Nim przyjdzie wiosna” – pamiętajmy, że po każdym Przedwiośniu przychodzi Wiosna. Na przyniesionych egzemplarzach „Przedwiośnia” złożono okolicznościową pieczęć wydaną z okazji Narodowego Czytania. Wspólne czytanie dostarczyło Nam niezapomnianych wzruszeń, było okazją do refleksji nad istotną wartością w życiu człowieka jaką jest WOLNOŚĆ.

Gallery with ID 102 doesn't exist.


DĄBROWSKI RAJD POD HASŁEM ”III DEBATA PUSTYNNA”

8 września uczniowie pierwszych i drugich klas o profilu mundurowym uczestniczyli w dąbrowskim rajdzie zorganizowanym pod hasłem „III debata pustynna”.  Zadaniem naszej młodzieży było zabezpieczenie techniczne grupy NORDIC WALKING. Trasa rajdu obejmowała przejście 10 km szlakiem żółtym z Błędowa do miejsca Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej.

Gallery with ID 109 doesn't exist.

BYTOM 2018

Nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie szkół zakwalifikowanych do II edycji programu Certyfikowanych Klas Mundurowych, programu MON-u. Jednostką wojskową, która objęła patronat nad naszą klasą i będzie prowadzić szkolenie jest 34 Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. 4.09.2018 r. kadeci z klasy wojskowej II b wzięli udział w inauguracji roku szkolnego, gdzie omawiano cały plan i zakres szkolenia. Nasi uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych na terenie jednostki w każdy trzeci czwartek miesiąca, począwszy od 20 września 2018r.
Życzymy sukcesów!

Rok szkolny 2017/2018


PODSUMOWANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

21 czerwca 2018 r. w auli Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczystość podsumowania osiągnięć szkolnych uczniów i nauczycieli.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Krzak, Aleksandra Gajos oraz Emil Łaskawiec jako kapitan drużyny w konkursie „I Ty możesz zostać ratownikiem”.

Pan Prezydent Miasta pogratulował również nauczycielom – opiekunom uczniów, Paniom Katarzynie Genbar, Beacie Gorzelańczyk, Violetcie Ziółko oraz Dyrektorowi Szkoły – Panu Arturowi Iwanowi.

My również gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Gallery with ID 96 doesn't exist.

WYCIECZKA DO EGZOTARIUM

Klasa II a i II b realizujące rozszerzenia z geografii i biologii, 29 maja uczestniczyły w wycieczce do Egzotarium. Młodzież miała okazję przyjrzeć się niektórym gatunkom zwierząt i roślin z różnych krain zoogeograficznych oraz stref roślinnościowych  Ziemi.

Gallery with ID 91 doesn't exist.

MATEMATYCZNY SUKCES NASZEJ LICEALISTKI

Dnia 28 maja odbył się XVIII MIEJSKI KONKURS O TYTUŁ MATEMATYKA ROKU 2018 MIASTA DĄBROWA GÓRNICZA.

Naszą szkołę reprezentowała Brygida Lisak, która zajęła III miejsce w kategorii – szkoły ponadgimnazjalne. Opiekunem uczennicy jest pani Anna Stokłosa – Grygierzec.

Gratulujemy Brygidzie i życzymy dalszych sukcesów!

Gallery with ID 89 doesn't exist.

PATROL DROGOWY

W dniach 21 i 25 maja uczniowie klasy policyjnej brali udział w projekcie prowadzonym wspólnie z dąbrowską drogówką „Zapobiegam, reaguję. W mundurze siła”.  Policjanci przygotowali pogadankę, dzięki której młodzież dowiedziała się, na czym polega kontrola prędkości, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie kadeci mogli już z bliska przyglądać się pracy policjantów ruchu drogowego i wykonywać swoje zadanie, polegające na wręczaniu kierującym ulotek informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa na ulicach, nadmiernej prędkości i konsekwencji spożywania alkoholu. Było to działanie, które dało uczniom wiele satysfakcji.

Gallery with ID 86 doesn't exist.

UCZENNICE NASZEGO LICEUM LAUREATKAMI
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
„POSŁOWIE PIERWSZEGO SEJMU NIEPODLEGŁEJ”

Znana jest już lista posłów, którzy wezmą udział w XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży organizowanej przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji
i Ministerstwem Edukacji Narodowej
.

Wiktoria Krzak i Ola Gajos zajmując II miejsce w województwie śląskim 1 czerwca 2018 roku przekroczą progi gmachu Sejmu na ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Konkurencja była bardzo duża, a poziom wysoki – stąd radość i duma, że to uczennice naszego liceum będą reprezentować woj. śląskie.

Członkowie komisji skierowali do naszych uczennic następujące słowa: „Wiktorio i Aleksandro, brawo! Bardzo dobrze przygotowany i zrealizowany projekt! Włożyłyście w niego wiele pracy, zaangażowania i energii – to widać! Jesteście pomysłowe i kreatywne. Mam nadzieję, że zdobyte umiejętności i wiedza będą dla Was pomocne w przyszłości.”

Chcielibyśmy bardzo podziękować radnym – Panu Szymonowi Widerze i Panu Mateuszowi Stępniowi, Dyrektorowi Muzeum Miejskiego „Sztygarka” – Panu Arkadiuszowi Rybakowi, dziennikarce – Pani Agnieszce Zarembie, firmie PitArt w Dąbrowie Górniczej, opiekunom Samorządu Szkolnemu – Pani Beacie Gorzelańczyk
i Pani Katarzynie Genbar oraz Dyrektorowi Szkoły – Panu Arturowi Iwanowi za pomoc w realizacji projektu.

lista posłów

filmik z projektu

Gallery with ID 79 doesn't exist.

PEŁEN ATRAKCJI DZIEŃ OTWARTY KLASY HUMANISTYCZNEJ

Gallery with ID 82 doesn't exist.

WARSZTATY  W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

W czwartek 05 kwietnia 2018roku w ramach zajęć z ratownictwa medycznego klasa II a LO uczestniczyła w zajęciach warsztatowych  w Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej pod opieką Pani Violetty Ziółko.

Celem warsztatów było:

– zapoznanie się z  funkcjonowaniem i strukturami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej,

– poznanie specjalistycznego wyposażenia jednostek ratowniczo – gaśniczych i ratownictwa drogowego,

– zapoznanie się z pacą dyspozytora przyjmującego zgłoszenia zdarzeń,

– poznanie pracy ratownika strażaka,

– nabycie umiejętności praktycznych z zakresu rozwinięć gaśniczych, tj. rozwijanie węży  pożarniczych W52, W75, łączenie węży z rozdzielaczami, hydrantami i prądownicami oraz zwijanie węży pożarniczych.

Uczniowie brali również udział w pokazie symulowanej akcji gaśniczej autobusu z wykorzystaniem wody i piany oraz uczestniczyli w 20 minutowej rozgrzewce jako elementu treningu crossfitowego strażaka, ponieważ każdy strażak ratując ludzkie życie musi być sprawny i wytrzymały fizycznie.

A jest to praca na wysokości, w wysokiej temperaturze, z użyciem ciężkiego sprzętu i przy dużym obciążeniu psychicznym.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zajęcia strażakom jak i dowódcy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

Gallery with ID 78 doesn't exist.

II MIEJSCE DLA III LO W KONKURSIE „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ RATOWNIKIEM!”

Nasi uczniowie w dniu 21.03.2018.r  sprawdzali swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w konkursie zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego  –   „ I Ty możesz zostać ratownikiem”.

Do  WSPS w Dąbrowie Górniczej udały się trzy drużyny ratownicze z III LO:

Drużyna 1. Emil Łaskawiec IIIa , Kacper Dziereń IIIa, Szymon Orzechowski IIa

Drużyna 2. Dawid Pałaszewski IIa, Dawid Czepielewicz IIa, Patryk Rosik IIa

Drużyna 3. Zuzanna Kryczek Ia, Michał Porada Ia, Daniel Koniusz  Ib

Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej, gdzie 58 startujących drużyn musiało wykazać się znajomością zagadnień:

– Postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym

– Podstawowych  zabiegów resuscytacyjnych u osób dorosłych i u dzieci

– Postępowania w przypadku zadławienia, w czasie ataku padaczki, zatrucia, zakażenia, wstrząsu, oparzenia

– Zasad użycia defibrylatora AED

Nasi uczniowie zmagając się z różnorodnymi symulacjami wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń poradzili sobie znakomicie.

Drużyna 1 zajęła II miejsce, a pozostałe uplasowały się w pierwszej piętnastce.

Gratulujemy osiągniętego sukcesu !!!

 

Ratownictwo medyczne

Gallery with ID 71 doesn't exist.

Pokazy grupy poszukiwawczo ratowniczej przy OSP w Ząbkowicach z udziałem psa ratownika.

Gallery with ID 73 doesn't exist.

Drużyna 1 udziela wywiadu dla telewizji.

Gallery with ID 74 doesn't exist.

Dyplomy które otrzymaliśmy za II miejsce w konkursie.

Gallery with ID 75 doesn't exist.

Drużyna 2

Gallery with ID 76 doesn't exist.

Drużyna 3

Gallery with ID 77 doesn't exist.

 


Z WIZYTĄ W MUZEUM ŚLĄSKIM

Uczniowie klasy 1c po raz kolejny odwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach, by poszerzyć swoją wiedzę o teatrze elżbietańskim – usystematyzowali zdobyte wcześniej wiadomości o najważniejszych cechach budynku teatralnego, stylu epoki, upodobaniach ówczesnej publiczności. Dowiedzieli się również skąd czerpano inspiracje i w jaki sposób wpływały one na kształt tekstu dramatu.

W drugiej, chyba budzącej najwięcej emocji, części poznali charakterystyczne elementy kostiumu przełomu XVI i XVII. I co najbardziej atrakcyjne –  wykonywali z wielkim zapałem i zaangażowaniem własny projekt kostiumu.

Wszyscy świetnie się bawili, a efekty prac prezentujemy poniżej

Gallery with ID 66 doesn't exist.

 


DZIEŃ OTWARTY JUŻ ZA NAMI.

Mamy nadzieję, że oferta przygotowana przez uczniów klasy społeczno-medialnej spodobała się przybyłym gościom.

Nie zabrakło informacji o klasie, ale przede wszystkim stawialiśmy na dobrą zabawę – były ćwiczenia parateatralne, które przysporzyły wszystkim dużo dobrej zabawy i śmiechu, quizy, dzięki którym mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę o ludziach filmu i teatru oraz znajomość prawa. Rozwijaliśmy kreatywność gości, zachęcając do zabawy kartami dialogowymi i afirmacyjnymi. Przygotowane były również cytaty ze znanych książek, które pozwoliły na przekonanie się, czy jesteśmy uważnymi czytelnikami.

Nie zabrakło również smakołyków, dzięki którym spotkanie z klasą humanistyczną na pewno było sympatyczne.

Jesteśmy przekonani, że to co przygotujemy na kolejny dzień otwarty 25.04.18r. również spodoba się uczniom, którzy nas odwiedzą.

Zapraszamy serdecznie – z nami nie można się nudzić !!!

Gallery with ID 63 doesn't exist.

 

 


DZIEŃ OTWARTY W III LO Z KLASĄ PRZYRODNICZĄ Z PROMOCJĄ ZDROWIA

Gallery with ID 62 doesn't exist.


WSPÓŁPRACA  Z  WOJSKIEM

19 stycznia 2018r. przejdzie do historii naszej szkoły. W tym dniu w Sali Tradycji Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Centrum a III Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej.

Na zaproszenie dowódcy COLąd-DKL generała brygady doktora Sławomira Kowalskiego jednostkę odwiedzili uczniowie – przedstawiciele klas mundurowych naszej szkoły  wraz z dyrektorem panem Arturem Iwanem i nauczycielami: panią Małgorzatą Zaporowską i Dorotą Kawalec. W uroczystości uczestniczył  także pan Robert Warwas – Poseł na Sejm VIII kadencji.

Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy, które zakłada podejmowanie wspólnych  inicjatyw  mających na celu edukację patriotyczną i obronną, kształtowanie wśród młodzieży klas mundurowych postawy godnej żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, promocję wojska a tym samym akceptację dla polityki obronnej kraju.

Ważnym aspektem wspólnych działań będzie również udział w rocznicach upamiętniających  osobę wspólnego patrona generała Władysława Andersa.

Gallery with ID 42 doesn't exist.

VIII edycja Olimpiady  z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu  Karierą Zawodową

Gallery with ID 34 doesn't exist.

40 uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. W. Andersa  wzięło udział w 8 edycji Olimpiady  z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu  Karierą Zawodową. Głównym celem Olimpiady jest podniesienie wśród  uczniów poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących planowania i zarządzania karierą  zawodową oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i  kierunku kształcenia. Udział w Olimpiadzie sprzyja twórczej pracy nad rozwiązywaniem problemów związanych z decyzjami dotyczącymi planowania i zarządzania  ścieżką osobistego rozwoju zawodowego. Zadania  Olimpiady, wymagały zarówno wiedzy, jak i  stosowania nietypowych rozwiązań oraz poszukiwania różnego rodzaju informacji. Zadania oparte są na elementach wiedzy z zakresu takich przedmiotów, jak: podstawy przedsiębiorczości, technologie informacyjne, wiedza o społeczeństwie. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 34 uczniów naszej szkoły .

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach.


Obchody Święta Niepodległości

Gallery with ID 11 doesn't exist.

Nasz nowy Patron

14.10.2017 w centrum Dąbrowy Górniczej odbyła się uroczystość nadania imienia naszej szkole oraz ślubowanie klas pierwszych. Całe święto poprzedziła msza w Bazylice Najświętszej Marii Panny.   Swoją obecnością zaszczyciła nas córka naszego nowego patrona szkoły gen. Władysława Andersa pani Minister Anna Anders oraz wielu znamienitych gości piastujących różne funkcje społeczne  a także Kompania Reprezentacyjna Policji wraz z orkiestrą policji z Katowic. Po zakończeniu mszy nastąpiło uroczyste nadanie nowego imienia szkole oraz przekazanie sztandaru z rąk pani Anders i pana Prezydenta Miasta  Zbigniewa Podrazy na ręce Dyrektora Szkoły Pana Artura Iwana. Po wręczeniu sztandaru pocztowi szkolnemu nastąpiło ślubowanie reprezentantów poszczególnych klas  oraz wyprowadzenie pocztu sztandarowego na drugą część uroczystości, która odbyła się przed Pałacem Kultury Zagłębia. W miejscu tym nastąpiło ślubowanie kadetów pierwszych klas mundurowych na nasz nowy sztandar szkoły.  Całą uroczystość zakończyła defilada z udziałem Kompani Honorowej Policji.


Bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo- oddechowej

16 października 2017 na Hali Widowiskowo-Sportowej w Dąbrowie Górniczej odbyło się bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo- oddechowej zorganizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym wydarzeniu wzięło udział wiele dąbrowskich szkół i przedszkoli, w tym nasze liceum reprezentowane przez klasy mundurowe. Kadeci pomagali w obsłudze fantomów oraz organizacji całego przedsięwzięcia. Każdy kadet w naszej szkole nie tylko musi się uczyć lecz swoje nabyte umiejętności przekazywać również innym. Po zakończeniu imprezy można było zobaczyć pokazy ratownictwa przygotowane przez służby medyczne i straż pożarną.

Gallery with ID 16 doesn't exist.

III LO z wizytą w Parlamencie

Gallery with ID 9 doesn't exist.

Spotkania psychologiczne na Uniwersytecie SWPS

26 października 2017 r. uczniowie klasy coachingowej  mieli okazję wziąć udział w spotkaniu psychologicznym na temat „Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania”, które prowadził Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniwersytetu SWPS

Podczas spotkania prowadzący starał się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak odróżnić zwykłego doła od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście je popełniają? Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak naprawdę oznacza samookaleczanie? Ponadto rozmawiali o symptomach depresji młodzieżowej i dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy.

Coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia nastroju. Niestety problem jest często bagatelizowany, tłumaczy się dziwne zachowania dziecka, buntem okresu dorastania. Nastolatki same nie rozumieją co się z nimi dzieje. Dla polepszenia swojego nastroju sięgają po różnego rodzaju środki psychoaktywne czy alkohol. W skrajnej sytuacji młodzież samookalecza się czy podejmuje próby samobójcze. Osobami, które najczęściej pierwsze zauważają, że dzieje się coś złego są ich rówieśnicy. Celem spotkania było dostarczenie wiedzy o tym kiedy i w jaki sposób mogą reagować, gdy widzą, że z ich bliskimi dzieje się coś złego.

Gallery with ID 10 doesn't exist.