Fizyka w kryminalistyce

Po przerwie spowodowanej pandemią, wróciliśmy do udziału w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie. Uczniowie klas policyjnych wzięli udział w pokazach doświadczeń „Fizyka w kryminalistyce”.


Klasy policyjne na poligonie

 Na terenie Ośrodka „Eurocamping” Błędów w drugiej połowie października odbył się poligon uczniów klas policyjnych.  Mieli oni okazję uczestniczyć w zajęciach programowych prowadzonych przez instruktorów. Poznali między innymi podstawowe elementy walki wręcz oraz samoobrony, a także elementy taktyki zielonej: poruszanie w szyku, maskowanie z wykorzystaniem terenu oraz marsz patrolowy. Nie obyło się oczywiście bez musztry plutonu, spaceru po lesie, ogniska z pieczeniem kiełbasek, a także warty nocnej i zaprawy porannej. Mimo bardzo wymagających zajęć uczniowie wykazali się hartem ducha i ogromnym zaangażowaniem. Wyjazd oceniamy jako wyjątkowo udany.


ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH 15 X 2021

15 października 2021 r. do ślubowania przystąpiły nie tylko klasy pierwsze o profilu policyjnym, pożarniczym i ratowniczo-medycznym naszego liceum, ale i drugie, które ze względu na pandemię nie mogły tego uczynić rok temu. Uroczystość miała miejsce na placu przed Pałacem Kultury Zagłębia, a swoją obecnością zaszczycili ją rodzice, grono pedagogiczne, zaproszeni goście – przedstawiciele władz państwowych, lokalnych oraz służb mundurowych różnego szczebla. Obecni byli również uczniowie klasy policyjnej III ag. Na koniec uroczystości w asyście Orkiestry Policyjnej KWP w Katowicach i Kompanii Honorowej Policji Garnizonu Śląskiego odbyła się defilada naszych klas mundurowych. Ślubowanie pozostawiło niezapomniane wrażenia zarówno wśród młodzieży naszej szkoły jak i pozostałych uczestników imprezy.


UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE KU CZCI POLICJANTÓW POMORDOWANYCH
PRZEZ NKWD W KATYNIU I MIEDNOJE
Młodzież naszego liceum w niedzielę 19 września oddała hołd Funkcjonariuszom Policji Państwowej. Była to 81 rocznica zamordowania polskich policjantów z terenu Dąbrowy Górniczej i Zagłębia przez NKWD.

W wydarzeniu uczestniczyli  parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kadra kierownicza Policji z garnizonu śląskiego, Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej, przedstawiciele policyjnych związków zawodowych, a także mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego.


OBCHODY 82. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
POD GROBEM POLICJANTA POLSKIEGO

10 września młodzież naszej szkoły brała udział w obchodach 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbyły się na terenie katowickiej komendy wojewódzkiej. Główna część wydarzenia miała miejsce przed Grobem Policjanta Polskiego.

Uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP, została  zorganizowana przez Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, zapalony został Znicz Pamięci.

W tym dniu wręczono również wiele odznaczeń. Nasza szkoła została odznaczona medalem „Pro Patria”.

Odczytany został również Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wspólnego wieńca na Grobie Policjanta Polskiego. Oprawą muzyczną związaną z ceremoniałem policyjnym zajęła się Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Rangę uroczystości podkreślił udział Kompanii Honorowej garnizonu śląskiego.


Dzień z życia policjanta.

Takich historii jest wiele i wszystkie ciekawe. Grupa z  klasy policyjnej 2a SP realizowała projekt – Dzień z życia policjanta – podczas lekcji języka angielskiego. Uczniowie przygotowali prace, które mogłyby być scenariuszem do niejednego filmu.
Oto kilka przykładowych prac:
Prezentacja 1
Prezentacja 2
Prezentacja 3
Prezentacja 4


Policjanci  ze swoimi pupilami 🙂

Niektóre staną się być może partnerami w przyszłej pracy, inne- po prostu są!
Dają odrobinę radości każdego dnia, świadomość, że jest się potrzebnym i bezgraniczną miłość. Są niczym  terapeuci, którzy uczą jak radzić sobie z emocjami i wyzwalają w nas całe pokłady dobroci, wrażliwości, empatii.
„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem” – Mały Książę, Antoine de Saint- Exupery.

 Aktywność fizyczna klas policyjnych w czasie nauczania zdalnego

Podczas nauczania zdalnego szczególna ważna jest aktywność fizyczna, która nie tylko usprawnia i wzmacnia ciało, ale także redukuje stres, poprawia nastrój i dodaje energii. Uczniowie klas policyjnych pomimo nauczania zdalnego dbają o swoją kondycję, ćwicząc w domu i na zewnątrz. W każdych warunkach, czasem w sposób niekonwencjonalny, ale ze znakomitymi rezultatami!

A co sami sądzą na ten temat?

„Aktywność fizyczna pozwala nam uwierzyć we własne zdolności i wzmacnia naszą pewność siebie. Zmienia się nasze ciało, poznajemy nowe osoby, wytwarzają się hormony szczęścia, dzięki czemu czujemy się lepiej, a co za tym idzie, zmieniamy nastawienie do samego siebie.” (R. C.)

„Ćwiczenia i aktywność fizyczna dostarcza tlenu i składników odżywczych do tkanek i usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego. A gdy serce i płuca pracują wydajniej, nasza energia rośnie.” (O. M.)

„Ćwicząc regularnie dbasz o swoje ciało, zgrabną sylwetkę, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Jeżeli będziesz regularnie ćwiczyć, twoje ciało stanie się bardziej kształtne i atrakcyjne – na pewno zyska na tym twoja pewność siebie. Wysiłek fizyczny pozwala też rozładować negatywne emocje, z którymi coraz częściej nie potrafimy sobie radzić.” (W. S.)

„Aktywność fizyczna wpływa na poprawę zdrowia i kondycji, oddziałuje na nasz nastrój i samopoczucie, poprawia humor i podciąga samoocenę.” (M. B.)

Filmiki możecie obejrzeć na szkolnym Facebooku, a tu krótka przymiarka do profesjonalnego treningu już po powrocie do szkoły:)

Uczniowie klasy II ag

Uczniowie klasy II a

Trening czyni mistrza czyli od obrony do obezwładnienia przeciwnika

Policjanci w czasie służby bardzo często narażeni są na agresywne zachowania i atak. W czasie interwencji muszą reagować błyskawicznie – wykorzystując podstawowe zasady blokad stosowanych w samoobronie oraz techniki kontrataku w celu  skutecznego obezwładnienia przeciwnika.
Wszystko to doskonalimy w klasach policyjnych pod okiem profesjonalnej kadry – na warsztatach, obozach, poligonach. Ważne są indywidualne predyspozycje, ale przede wszystkim systematyczny trening i wytrwałość.

Spotkanie z kryminalistyką

W dniu 18 lutego 2020 r. klasa 3 a o profilu policyjnym uczestniczyła w zajęciach w ramach Akademii Bezpieczeństwa WSZOP w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
W ramach zajęć w pracowni kryminalistycznej nasi uczniowie zapoznali się m. in. z nowymi sprzętami kryminalistycznymi z dziedziny foto-optycznej, nowoczesnymi sposobami zabezpieczania śladów biologicznych pochodzących od człowieka, a także wzięli udział w zajęciach praktycznych poświęconych  zabezpieczeniu i identyfikacji śladów daktyloskopijnych. Zwieńczeniem wizyty uczniów w WSZOP był znakomity wykład poświęcony technikom wywierania wpływu w czynnościach procesowych.


Obchody VIII Rocznicy Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych

31 stycznia 2020 r.  klasy policyjne miały okazję wziąć udział w uroczystych obchodach VIII Rocznicy Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Najpierw wysłuchaliśmy interesującego wykładu „Nie rezygnuj – żeby fruwać trzeba mieć marzenia” oraz krótkiego występu orkiestry policyjnej, a następnie wzięliśmy udział w warsztatach „Nie bierz! Nie stwarzaj problemów! Można inaczej!” oraz warsztatach „Taktyka w sytuacji zagrożenia ze strony uzbrojonego napastnika”. 

Podczas uroczystości nasza uczennica klasy policyjnej Alicja Lisiakiewicz otrzymała Złoty Indeks.
Ponadto nasza szkoła otrzymała od władz uczelni podziękowanie za współpracę w działaniu na rzecz Edukacji dla Bezpieczeństwa.

Każda z tych części była dla nas niezwykle ciekawa. Jesteśmy bardzo wdzięczni Akademii WSB za za współpracę i organizację imprez.


„Suma wszystkich strachów – terroryzm i inne zagrożenia XXI wieku”

10 stycznia klasy policyjne brały udział w zajęciach wykładowo – szkoleniowych w Akademii WSB.

Mieliśmy okazję w tym dniu wysłuchać wykładu p. dr Pauliny Polko dotyczącego terroryzmu i innych zagrożeń XXI wieku, a następnie sprawdzić swój refleks i spostrzegawczość na strzelnicy uczelni podczas warsztatów strzeleckich.

Takie zajęcia to dla nas strzał w dziesiątkę! Dziękujemy bardzo władzom uczelni za zaproszenie i polecamy się na przyszłość!


Czcimy pamięć poległych

30 października klasy o profilu policyjnym udały się pod pomnik upamiętniający rozstrzelanie policjantów z Dąbrowy Górniczej przez Sowietów wiosną 1940 roku. Uczniowie zapalili znicze, a pamięć poległych uczcili minutą ciszy.


Klasy policyjne na poligonie

Na terenie Ośrodka Euro Camping Błędów w dniach 23 i 24 października odbył się poligon uczniów klas pierwszych policyjnych. Mieli oni okazję uczestniczyć w zajęciach programowych prowadzonych przez instruktorów (funkcjonariuszy policji). Poznali podstawowe elementy walki wręcz oraz elementy taktyki zielonej: poruszanie w szyku, maskowanie z wykorzystaniem terenu oraz marsz patrolowy.

Nie obyło się oczywiście bez musztry plutonu i pojedynczego kadeta, zabaw integracyjnych przy ognisku oraz śpiewu, a także warty nocnej.

Mimo bardzo wymagających zajęć uczniowie wykazali się hartem ducha i ogromnym zaangażowaniem. Wyjazd oceniamy jako wyjątkowo udany.

Gallery with ID 209 doesn't exist.

„Przecież tylko Polsce służę”

18 października uczniowie klas pierwszych policyjnych uczestniczyli w konferencji naukowej „Przecież tylko Polsce służę”, która odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach pod patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Młodzież wysłuchała referatów dot. rysu historycznego Policji Państwowej w latach 1919-1939, jej struktury, problemu wykształcenia, umundurowania, uzbrojenia i liczebności. Minutą ciszy uczczono śmierć policjantów pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Na ręce wicedyrektor szkoły Pani Wioletty Ziółko, przekazane zostało przez zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach Mariusza Krzystyniaka podziękowanie dla Dyrektora Artura Iwana i uczniów klas mundurowych naszego liceum za wieloletnią współpracę i zaangażowanie na rzecz umacniania pamięci po poległych oraz pomordowanych funkcjonariuszach polskiej Policji, a w szczególności za przygotowanie inscenizacji przy Grobie Policjanta Polskiego we wrześniu 2019 r.

Gallery with ID 204 doesn't exist.

więcej


Uczniowie III LO na podium w Igrzyskach Policyjnych

W Siemianowicach Śląskich 27 września odbyły się Igrzyska Policyjne z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. W zawodach brały udział czteroosobowe drużyny, z każdej jednostki Policji woj. śląskiego, składające się z dwóch policjantów oraz dwóch uczniów klas mundurowych szkół średnich.

Uczniowie pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko w składzie:

Piotr Nowak i Konrad Pyzik startowali z funkcjonariuszami dąbrowskiej Policji, a

Artur Sowa i Arkadiusz Mendak wystartowali z policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

Sportowe zmagania otworzył Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. dr Krzysztof Justyński.

Zawodnicy z 32 jednostek Policji wraz z uczniami rywalizowali w 8 konkurencjach:

  • składaniu pistoletu maszynowego PM-98 Glauberyt oraz pistoletu Glock 17 i rzucaniu rzutkami do balonów,
  • jeździe hulajnogą po wytyczonej trasie pętli,
  • 400-metrowym torze przeszkód pokonywanym z pałką typu Tonfa, służącą za pałeczkę sztafetową w trakcie pokonywania toru,
  • transporcie manekina przy pomocy chwytów transportowych i umieszczeniu go w łodzi ratunkowej na basenie oraz przepłynięcie łodzią basenu,
  • ubieraniu sprzętu PZ na czas,
  • układaniu puzzli,
  • cięciu piłą ręczną pnia drzewa,
  • przerzucaniu piłki.

Uczniowie musieli wykazać się wysokim poziomem sprawności fizycznej, celnym okiem i znajomością sprzętu PZ. Igrzyskom Policyjnym towarzyszyła dobra zabawa i sportowy duch walki.

W klasyfikacji generalnej uczniowie III LO z funkcjonariuszami z OPP zajęli II miejsce ulegając jedynie przedstawicielom Komendy Powiatowej w Lublińcu.

W uroczystym zakończeniu igrzysk uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach  nadinsp. dr Krzysztof Justyński wręczając zwycięskim drużynom puchary i dyplomy.

Gratulujemy !!!

Gallery with ID 199 doesn't exist.

Uczniowie III LO uczcili pamięć pomordowanych i poległych policjantów na wojewódzkich uroczystościach w KWP

W siedzibie śląskiej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP, która przypada w tym roku w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

Tradycyjnie  we wrześniu spotkanie takie organizuje Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński. Uczestnicy uroczystości zebrali się przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie KWP, gdzie uczniowie oraz absolwenci policyjnych klas mundurowych naszego Liceum zaprezentowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany „ Katyń – ocalić od zapomnienia”. Wiersze i pieśni   z jednej strony pokazały wielką tragedię pomordowanych, z drugiej – rozpacz, tęsknotę, niepewność ich rodzin, które przez lata czekały na powrót synów, mężów, narzeczonych.

Po okolicznościowych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Rangę uroczystości podkreślił udział Kompanii Honorowej garnizonu śląskiego, Orkiestry Policji oraz pododdział honorowy klas policyjnych III LO i towarzyszące im poczty sztandarowe.

Udział młodzieży i absolwentów  III LO jak i naszego honorowego pododdziału  w wojewódzkich uroczystościach był dla Nas dużym wyróżnieniem.

Gallery with ID 195 doesn't exist.