wycieczka do Biblioteki Śląskiej w Katowicach

16 maja 2022 grupa hiszpańska klasy Ia pojechała na wycieczkę do Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Dowiedzieliśmy się jak korzystać z wirtualnych zasobów biblioteki (która posiada ponad 2 miliony książek), jak założyć kartę biblioteczną i zamawiać książki. Wysłuchaliśmy wykładu na temat starodruków oraz najmniejszych książek w Polsce i na świecie, których wybrane egzemplarze mieliśmy okazję zobaczyć. A także zobaczyliśmy jak działa Biblioteka Śląska „od środka”, zwiedziliśmy miejsca, do których czytelnicy nie mają dostępu.


Na Dzień Otwarty uczniowie klasy policyjnej II a i wojskowej II b dla odwiedzających nas ósmoklasistów przygotowali musztrę po hiszpańsku.


6 grudnia w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Uczniowie przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek prezentacje na temat Włoch, Hiszpanii i Meksyku. Nie zabrakło ciekawych informacji na temat zabytków, sportu oraz kuchni. Widzowie mieli okazję dowiedzieć się min. w ilu krajach na świecie mówi się po hiszpańsku, jaka jest prawidłowa nazwa Juventusu oraz poznać wiele innych ciekawostek

Gallery with ID 230 doesn't exist.


Uczniowie naszego liceum wzięli udział w konkursie PODRÓŻE MARZEŃ WŁOCHY, HISZPANIA I AMERYKA ŁACIŃSKA. Zostały przyznane dwa pierwsze miejsca dla uczennic Wiktorii Gocek  (Cuba) oraz Marty Kozakowskiej (Hiszpania), drugie miejsce zajęła Kamila Dróżdż (Colombia), a trzecie Klaudia Bukowska (Pedro Infante). Zwycięzcom gratulujemy i poniżej przedstawiamy najlepsze prace.

Gallery with ID 229 doesn't exist.


HISZPANIA

 Hiszpania jest krajem położonym na Półwyspie Iberyjskim na zachodnim krańcu Europy. To demokratyczne państwo o ustroju monarchii konstytucyjnej. Hiszpania jest podzielona na 17 geograficznych regionów nazywanych wspólnotami autonomicznymi

Jej terytorium zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego. Do Hiszpanii przynależą dwa archipelagi wysp: Baleary oraz Wyspy Kanaryjskie. W skład terytorium tego kraju wchodzą również dwa miasta na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego w Maroko: Ceuta i Melilla.

Kraj ten liczy niespełna 47 mln mieszkańców. Stolicą i największym miastem w Hiszpanii jest Madryt.

Oficjalnym językiem w Hiszpanii jest język hiszpański (español lub castellano). Posługuje się nim na co dzień 99% populacji tego kraju.

Język kataloński, jest drugim oficjalnym językiem w regionach autonomicznych: Katalonia, Wspólnota Walencji oraz Baleary.

W Galicji oficjalnym językiem jest galicyjski.

Język baskijski,  jest oficjalnym językiem w Kraju Basków.

Walutą płatniczą w Hiszpanii jest Euro, które ostatecznie zastąpiło hiszpańską pesetę

 


MINI SŁOWNICZEK POLSKO – HISZPAŃSKI

Cześć – hola

Dzień dobry – Buenos días

Dzień dobry (po południu) – buenas tardes

Dobry wieczór – buenas tardes

Dobranoc – buenas noches

Do widzenia – adiós

Do zobaczenia – nos vemos

Jak masz na imię? – ¿cómo te llamas?

Mam na imię ………- me llamo ……..

Ile masz lat? – ¿cuántos años tienes?

Skąd jesteś? – ¿de dónde eres?

Jestem z Polski – soy de Polonia

Mieszkam w Polsce – vivo en Polonia

Mówię po hiszpańsku – hablo español

Mówię po polsku – hablo polaco

Czy mówisz po hiszpańsku? – hablas español?

Tak – sí

Nie – no

Trochę – un poco

Nie rozumiem – no entiendo

Uczę się hiszpańskiego – estudio español

Możesz powtórzyć? – ¿puedes repetir?

Możesz mówić wolniej? – ¿puedes hablar más despacio?